Správce projektu | Prague International |
---|---|
Trvání | 9. 3. 2007 - 17. 9. 2009 |
Odpracované hodiny | 136 |
Hodnota projektu | 2 200 000 CZK ~ 85 603 EUR |
V září 2009 předal RC Prague International autobus pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením. Spolupracovali RC Praha-Staré Město, RC Coral Gables, (Florida, USA), RC Central Delaware County (USA).
V září byla završena dvaapůlletá sbírková akce uskutečněná pod záštitou Rotary klubu Prague International, která přesáhla hranice republiky i kontinentu. Klíčky k autobusu pro 17 lidí, určenému k dopravě dětí i dospělých osob s mentálním a kombinovaným postižením – žáků speciální školy a uživatelů sociálních služeb v Modrém klíči, převzala z rukou prezidenta Rotary klubu Prague International pana Kraiga Klossona ředitelka Modrého klíče Ing. Mgr. Milana Remarová. Hodnota tohoto autobusu se speciální úpravou pro osoby na vozíku přesahuje 2,2 mil. Kč. Na ojedinělém projektu se dále aktivně podílely Rotary klub Praha-Staré Město, Rotary klub Coral Gables (Florida, USA), Rotary klub Central Delaware County (USA) a světová Nadace Rotary. Významnou slevu poskytl také prodejce AUTO JAROV.
„Jsme šťastní, že se nám podařilo získat prostředky na pořízení autobusu, který pomůže mnoha lidem v Modrém klíči. Byla to nejdůležitější akce, kterou jsme v uplynulých třech letech realizovali a chci vyzvednout, že je to výsledek úsilí členů Rotary klubů v Praze i v zahraničí“, uvedl Kraig Klosson, prezident Rotary klubu Prague International. „V současné době poskytujeme uživatelům služeb svoz a rozvoz dvěma mikrobusy, ale jejich kapacita nestačí zájmu našich klientů,“ svěřila se Mgr. Remarová a dodala: „Bez této služby by mnozí klienti nemohli pravidelně naše zařízení navštěvovat, protože doprava MHD je pro ně velmi náročná a rodina nemá jiné vlastní možnosti“.
Škola SPMP Modrý klíč je nezisková nestátní organizace, poskytující sociální služby dětem i dospělým lidem s mentálním a kombinovaným postižením. Organizace byla vybudována na principech občanské společnosti z iniciativy rodičů dětí s těžkou formou mentálního a kombinovaného postižení, byla zřízena v roce 1991 na základě stanov občanského sdružení Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice, o.s., jako samostatný právní subjekt.
Modrý klíč v roce 2009 poskytuje zázemí komplexní péče pro 108 uživatelů. Sociální služby denního stacionáře, týdenního stacionáře a odlehčovací péče jsou uživatelům nabízeny v různých formách, přizpůsobených druhu a hloubce jejich postižení i jejich věku. Rozvoj těchto forem je veden snahou o maximálně možné přiblížení života lidí s postižením normálnímu životu jejich vrstevníků. Dětem je dále zpřístupněno vzdělávání na úrovni základní školy speciální. Pro starší uživatele služeb je denní program realizován na pracovištích předprofesní přípravy denního a týdenního stacionáře, v chráněných dílnách či autistickém centru. Kromě výchovně vzdělávacího a pracovního programu pro uživatele služeb je v rámci projektu řešeno jejich stravování, doprava, fyzioterapeutické služby a dále poradenská činnost, další vzdělávání pracovníků a edukační program rodinných příslušníků a opatrovníků uživatelů služeb. Personální a materiálně technické zajištění provozu a rozvoje veškerých aktivit je finančně velmi náročné. Hledáme touto cestou další podporovatele, kterým není lhostejný život dětí i dospělých spoluobčanů s mentálním postižením. Každý člověk má právo na dostupné vzdělávání, základní zdravotní a sociální péči, na pracovní uplatnění, partnerský a společenský život. Lidé s mentálním postižením tato svá práva nedokáží hájit. Je na vyspělosti občanské společnosti, jakou podporu jim nabídne: od sousedské výpomoci, přes dobrovolnickou práci v pomáhajících organizacích po příspěvky do veřejných sbírek. Prostřednictvím Modrého klíče můžete svoji podporu projevit nejen finančním či materiálním darem, ale také zadáváním práce do chráněných dílen nebo nákupem výrobků.