Příklady úspěšných osobností, plné kulturní i intelektuální rozmanitosti, které spojuje jeden společný zájem - být součástí Rotary International.
Jaroslav Fořt strávil rok 2012/2013 jako výměnný student na Floridě, USA. Během výměny měl možnost se aktivně zapojit do činnosti různých Rotary klubů. To mu dalo unikátní možnost srovnání fungování Rotary u nás i v Americe. Dále získal také možnost získat vhled do toho, o čem Rotary doopravdy je, na jakých základech a hodnotách stojí a jakými principy se řídí. Zjistil tak, jak v rámci Rotary může být člověk prospěšný společnosti a také čím může členství v Rotary obohatit jeho.
Po návratu do Česka Jarda cítil silnou touhu nějak pokračovat v činnosti v rámci Rotary. K tomu mu skvěle posloužila u nás výborně organizovaná síť bývalých výměnných studentů ROTEX a později také Rotaract.
V ROTEXu měl možnost se hned pár měsíců po návratu z výměny účastnit různých akcí pořádaných pro výměnné studenty v našem distriktu. Posléze je z velké části pomáhal i organizovat, což mu dalo na jeho tehdejší věk solidní organizační a komunikační dovednosti. Také mu to umožnilo přímý kontakt s výměnnými studenty, kterým zase pomohly jeho čerstvé zkušenosti z výměny.
Již v Americe měl Jaroslav možnost poznat, že také existuje něco, čemu se říká Rotaract, tedy jakési juniorní Rotary kluby. Když tak rok po návratu z výměny nastoupil na univerzitu do Prahy, bylo jasnou volbou oslovit v jeho novém městě působící Rotaract klub. A tak, jak postupně a zcela přirozeně polevovala jeho aktivita v ROTEXu, stoupala jeho aktivita v Rotaractu, který mu nabídl skvělé možnosti, jak se dále rozvíjet. Postupně se stal sekretářem, viceprezidentem a dvakrát prezidentem Rotaract klubu Praha (v roce 2017/2018 a opět v roce 2020/2021). Kromě nespočtu zajímavých klubových projektů a řízení klubu měl rovněž možnost spoluřídit Rotaract na distriktní úrovni jako Sekretář a člen představenstva Rotaractu v distriktu. Rotaract mu dal celou řadu velmi cenných soft skills a mnohokrát také onen těžko popsatelný, ale o to krásnější, hřejivý pocit toho, že dokázal někomu účinně pomoci. Ale kdyby měl jmenovat jednu jedinou věc, kterou mu Rotary doposud dalo, tak jsou to přátelé na celý život.
To stejné může ostatně říct i o výměnném programu. Jen s tím rozdílem, že tito přátelé nejsou v Praze, Brně ani v Košicích, ale jsou na Floridě, Taiwanu, v Brazílii či Malajsii. Výměna mu dala novou perspektivu nahlížení na svět. Dala mu druhou kulturu, se kterou může srovnávat tu svou. Dala mu samostatnost a sebedůvěru v to, že zvládnu cokoliv, co mu život nachystá. Stačí si vzpomenout, jak bezradně se cítil na výměně v USA během prvního dne ve škole a jaký úžasný rok z toho nakonec byl.
Rotary je teď Jaroslavův životní styl. A všechno to začalo na výměně!
Barbora Sládková se k Rotary dostala přes svého otce a rotariánské myšlenky ji provázely už od dětství. Zúčastnila se krátkodobých výměn v Rusku (2002) a v Itálii (2003), které jí rozšířily obzory a rozhodla se tuto možnost zprostředkovávat více lidem. Ročně se za jejího přispění dostane do světa přes RC Brno cca 10 mladých lidí.
Každý rok se také v rámci counseloringu stará o studenty, kteří přijedou na dlouhodobou výměnu. Pomáhá jim s komunikací s úřady a je pro ně jakýmsi průvodcem a rádcem na jejich cestě.
Barbora se také zúčastnila tréninkového programu RYLA. V roce 2011 strávila v Kopřivnici pět dní a věnovala se tématu: Udržitelný rozvoj. Nejvíce ale vzpomíná na interaktivní hru: Labyrint světa a ráj srdce, kde si každý účastník projde znovu svůj život, ale s jinými podmínkami než v současném životě. Vždy, když se ocitné v nelehké situaci, tak jí tato zkušenost z Ryly pomůže uvědomit jak dobře se má.
V roce 2014 převzala již nefungující Rotaract klub Brno, který má v současné době 14 členů a organizuje jeden z největších distriktních projektů v rámci RAC: Handicamp, 14ti denní tábor pro tělesně postiženou mládež. Pod jejím vedením si členové Rotaractu zajistí sami nejen celý fundraising, ale i veškerou péči o děti na táboře.
V roce 2019 na Distriktní konferenci v Praze byla Barbora oceněna Paul Harris Fellow za přínos při práci na Handicampu.
Na začátku roku 2020 byla Barbora přijata do Rotary klubu Valtice-Břeclav, kde zastává funkci sekretáře. Stále funguje také jako platný člen Rotaract klubu Brno a dále šíří myšlenky Rotary.
V létě roku 2014 odjel Jiří na výměnný pobyt do Brazílie a od té doby z toho těží celý život. Po návratu chtěl zůstat v kontaktu s mezinárodním prostředím Rotary. Také cítil určitý závazek a chtěl něco vrátit za tak výjimečnou šanci, které se mu dostalo. Skrze jednoho kamaráda se tedy dostal do právě se formujícího Rotaract klubu Brno. I když klub ještě neměl mnoho členů, do činnosti se pustil poměrně zhurta – první akcí byl Koncert ve tmě. Jiří měl tehdy ještě jako voprsklý floutek najednou na starosti komunikaci s nevidomými asistenty či přípravu většiny smluv. Tato akce mu dokázala, že pod vedením harcovnice Barbory Sládkové je klub schopný zorganizovat velmi solidní akci. Nakonec jsme vybrali asi 20 tisíc korun.
Vlajkovou lodí Rotaractu byl – a zůstává – Handicamp, tábor pro děti s mozkovou obrnou. První rok jel Jiří na tábor s jistými obavami, jelikož neměl v tomto oboru žádné zkušenosti. A nakonec se všechno semlelo tak, že příštímu ročníku velel. Když na to teď vzpomíná, hodnotí to jako slušnou školu života a dobrý základ pro jakoukoliv budoucí práci. Jiří byl zodpovědný za hledání sponzorů, koordinaci programu, komunikaci s rodiči účastníků. Třešničkou na tehdejším handicapovaném dortíku však byla přítomnost Magdyho, egypstského motivačního řečníka s neskutečně hrkajícím chodítkem, a judistky Laury.
Pozicí vedoucího Handicampu se Jiřího rotariánský rozlet na chvíli zastavil, jelikož začal studovat v Holandsku vysokou školu, a tak vykonával funkci spíše čestného člena. Je ale velmi vděčný za vše, co pod hlavičkou ozubeného kola prožil – a to hned ve třech rovinách. Zaprvé mu všechny rotariánské činnosti poskytly perfektní osobní rozvoj. Kromě toho si u všech aktivit užil spoustu zábavy. Posledním aspektem je pak ten “životopisný”, jelikož všechny ty aktivity v jeho životopise mu otevíraly dveře dalších možností.
Jiří zpětně hodnotí rozhodnutí odjet na výměnný pobyt jako klíčový moment. Rok v Brazílii měl velký vliv na výběr bakalářského studia a jazykově ho v podstatě vybavil i na současnost, kterou prožívá ve Španělsku.
Moje meno je Ľubica Horváthová a v rámci Rotary International som už mala možnosť vyskúšať si snáď skoro všetky pozície. Od výmennej študentky, rotexáčky, rotaracťáčky, country representatíva v rámci Európy, prezidentky Rotaract klubu a členky Rotary Alumni, som prešla najnovšie až k Rotariánke a tiež k tomu, byť súčasťou veľmi inšpiratívnej organizácie - Disaster Aid Europe. Po inšpirácií môjho staršieho bráška, som už pred viac ako 10 rokmi dostala úžasnú možnosť vycestovať na ročnú výmenu do malého mestečka v Kanadskom Ontáriu a tým sa už navždy zapísať do Rotary rodiny a všetkých možných súčastí, ktoré táto obdivuhodná organizácia ponúka. Bol to jednoznačne jeden z najlepších a najnezabudnuteľnejších rokov môjho života, ktorý určite veľkou časťou prispel k tomu, aká som dnes a som za to veľmi vďačná. Do dnešného dňa udržiavam s mojimi rodinkami z Kanady veľmi dobré vzťahy a už niekoľkokrát som bola naspäť na tomto mne srdcu blízkom mieste. Teraz je zo mňa biomedicínska technička pre elektrofyziológiu a kardiostimuláciu v Stredoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici a aj dnes veľa voľného času trávim rôznymi formami Rotary International. Nech ste kdekoľvek vo svete a v akejkoľvek súčasti tejto organizácie, vďaka Rotary zistíte, že svet je akýsi menší, príjemnejší a dáva väčší pocit rodiny!