Zápisnica č. 32 rotariánskeho roku 2013/2014 zo stretnutia RC Nitra Harmony, dňa 10.3.2014
„Harmónia mysle, duše a konania, nech vyviera z našich sŕdc.“
www.rotary2240.org, www.rotary.org
číslo účtu: 0235108745/0900
Prítomní: Maďar, Bečica, Fančovič, Mihina, Šimková, Čellár, Jánošková, Hanzlík, Šugár, Bobček, Bernáthová, Grafenau, Tarábek, Schlarmannová
Ospravedlnení: Drienovský, Hranai, Kováč, Mošať, Tóth, Daškevič, Karšay
K bodu 1)
Stretnutie zahájil a viedol prezident klubu L. Maďar.
K bodu 2)
· Stretnutie ďalej viedol Š. Mihina, predseda Komisie pre klasifikáciu povolaní, členskú základňu a jej rozvoj. Otvoril diskusiu na tému: „Náš klub a stav členskej základne očami jeho členov“.
· J. Tarábek - zmienil sa o existenčných problémoch mladých ľudí v súčasnosti, aj on sa blíži do dôchodkového veku, ale ako dôchodca by nemal dobrý pocit voči ostatným členom, keby mal požívať klubové finančné úľavy.
· S. Bernáthová – je jej ľúto, keď odíde člen klubu, taktiež nemá dobrý pocit, že niektorí členovia často absentujú, nezúčastňujú sa klubových akcií. Dôležité je, aby sme do klubu prijali nových členov, ktorí sa stotožnia s ideálmi Rotary a ktorí sa aj do klubu včlenia.
· M. Fančovič – je prirodzené, že ľudia sa v klube obmieňajú (porovnal to s Close Harmony Friends), ale je dôležité, že klub má zdravé jadro, členovia sa radi stretávajú a často krát aj po skončení klubovej schôdze sa im nechce odísť a ďalej spolu diskutujú.
· P. Grafenau – nie je za to, aby sa za každú cenu paušalizovalo – výška platenia čl. príspevkov – je za individuálne odstupňovanie platenia výšky čl. príspevkov; niektorí členovia sa môžu ocitnúť v situácii, kedy si nemôžu dovoliť platiť stanovenú výšku čl. príspevku a pritom sú pre klub prínosom.
· J. Schlarmannová – nie je dobré, aby bol niekto nasilu členom klubu, ale dobrovoľne, aby sa aj dobrovoľne zapojil do klubovej činnosti; navrhuje pouvažovať nad zásadami pre pohybovanie sa v stanovení výšky čl. príspevku.
· M. Šugár – je členom klubu tretí rok a z vlastných skúseností môže povedať, že jeho pevný vzťah ku klubu sa formoval za ostatný rok – keď začal aktívne pracovať s mládežou, hlbšie načrel do problematiky a princípov Rotary, navštívil aj iné RC, uvedomil si silu „dobrovoľníctva“ a jeho hĺbku – význam aký má. Vidí v tom cestu aj pre iných členov – aktívne sa zapojiť do realizácie projektu. Navrhuje, aby si čím skôr klub zadefinoval projekt, ktorý bude jeho vlajkovou loďou.
· R. Bobček – nakoľko často pracuje v teréne a prichádza do styku s ľuďmi, podáva informácie o Rotary, ľudia sa ho pýtajú – čo je to Rotary? – keď definuje pravidlá Rotary, tak Rotary sa pre ľudí stáva príkladom. Má pocit, že mnohí ľudia nikde nepatria a potrebujú sa niekde začleniť. Je hrdý na to, že patrí medzi rotariánov.
· M. Hanzlík – nakoľko členská základňa klubu starne, považuje za potrebné získavať nových členov. Sám sa zamýšľa nad tým koho osloviť ako potenciálneho kandidáta na členstvo. Myslí si, že možnou cieľovou skupinou budú ľudia, ktorí sa nechcú v živote politicky angažovať.
· D. Čellár – spomenul, že v prvých rokoch po založení klubu výška členských príspevkov bola 30 000,- Sk ročne. Taktiež, nakoľko patrí medzi zakladajúcich členov klubu, zažil veľa turbulencií v klube. Zamýšľa sa nad tým, koho by on osobne oslovil ako potenciálneho kandidáta na člena – priznáva sa, že má dosť prísne kritériá – hlavne preto, aby to bol člen, ktorý sa stotožní s princípmi a ideálmi Rotary, bude sa pravidelne zúčastňovať stretnutí a aktívne sa zapojí do klubovej činnosti. Výšku platenia členských príspevkov neodporúča diferencovať. Zisťoval, či sa uplatňujú úľavy v platení čl. príspevkov aj v iných kluboch (v českom klube sa stretol s tým, že umožňuje platiť ½ členský príspevok nepracujúcim dôchodcom klubu). Podľa neho sa môžeme pohybovať v rozmedzí 400 – 500 euro ročne v platení čl. príspevku.
· J. Jánošková – každá akcia klubu má svoje poslanie, náplň, význam. Je skeptická po ostatnom prijímaní nových členov – napriek tomu, že mohli polroka chodiť na stretnutia členov klubu, posúdiť o čom Rotary je, mohli sa zapájať do činnosti, prezentovať svoju prácu, názory – tak to nevyšlo. Zamýšľa sa na tým ako postupovať pri získavaní nových členov, kontaktovala sa so známymi z iných RC, ale nemajú diferencovanú výšku platenia čl. príspevkov.
· D. Šimková – pripomenula začiatky činnosti klubu, kedy sa mnohokrát prekonávali prekážky typu ako postupovať, ale tým, že sa musela a chcela rozbehnúť činnosť klubu, tak nič iné nezostávalo iba aktívne sa do tejto činnosti zapojiť (tak ak uviedol M. Šugár). Spracovala menovitý zoznam členov, ktorí za doterajšie obdobie existencie klubu odišli. V pravidlách hospodárenia ako aj v iných riadiacich dokumentoch klubu je priestor pre požiadanie o úľavy platenia čl. príspevkov (v odôvodnených prípadoch), ako aj v oblasti členstva (ospravedlnenie neúčasti). Pripája sa k tomu, aby si klub vytýčil dlhodobý projekt a aktívne do neho zapojil členov klubu. Nie je za diferencované platenie čl. príspevkov.
· L. Madar - uviedol príklad pomoci rotariánov – pri návšteve USA, ako prezident klubu sa snažil v spolupráci s mestskými orgánmi (rozvoj regiónu) nájsť podnet pre dlhodobý projekt klubu, ale bohužiaľ z rôznych dôvodov zatiaľ klub takýto projekt nemá vytypovaný. On osobne našiel v klube priateľov, v minulosti navrhoval zníženie čl. príspevkov podľa vzoru RC Žilina (fin. zdroje z 2% daní). Myslí si, že mladí ľudia nemajú na zaplatenie stanovenej výšky čl. príspevku, je za jeho zníženie pre mladých potenciálnych kandidátov.
· Š. Mihina – jeho názor - nepýtať sa tých, ktorí odišli z klubu prečo odišli – určite na to mali dôvod (je to prirodzený vývoj v členskej základni), ale sústrediť sa na tých, ktorí zostali. Jeho skúsenosti z pobytu v zahraničí sú také, že aj tam je podobná situácia ako v našom klube. Mali by sme si na stretnutiach pripomínať princípy a ciele Rotary. Podľa jeho názoru by sa členské príspevky nemali diferencovať.
· R. Bečica – dôležité je, že sa problematika podrobne rozobrala. Upriamil pozornosť na zmeny RI ohľadom čl. základne.
K bodu 3)
· Š. Mihina informoval o možnom stretnutí s dekanom UKF k cene P. Straussa v apríli 2014.
· J. Schlarmannová – v regióne absentuje oceňovanie výnimočných mladých ľudí – možnosť klubu orientovať sa týmto smerom.
· D. Čellár – klub v minulosti realizoval projekt udeľovania štipendií študentom VŠ za výnimočné a mimoriadne aktivity, bohužiaľ zo strany študentov nebol prejavený záujem v projekte pokračovať.
· M. Šugár – uviedol príklad RC Zlín – dlhodobý projekt „Návrat ku koreňom“. Možno by akcia Topoľčany mohla byť dlhodobým projektom klubu - pokračovaním organizovania pripomenutia si kultúrno-historických udalostí slovenského národa.
Budúca čl. schôdza (17.3.2014) sa bude zaoberať pokračovaním 2. časti problematiky na tému: „Riešenie čl. základne“. Po stretnutí sa uskutoční zasadnutie Predstavenstva klubu.
Zapísala: Šimková