Zápis ze schůzky členů RC Trutnov
konané dne 13.8. 2015 převážně na vysílači Černá hora za účasti 4 členů.
Přítomní členové: Richard Houdek s manželkou a se synem, Karel Javůrek s manželkou, Vašek Němec
Omluveni: Jan Doubek, Richard Ferkl, Václav Flandera, Robert Hradecký, Jarda Kužel, Jirka Malinský, Karel Rada, Petr Sogel , Michal Šubrt, Martin Veselý
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
V období dovolených byla plánovaná schůzka z termínu 10. 8. přesunuta vyjímečně na čtvrtek 13. srpna. President klubu zajistil exkurzi na vysílač Černá hora, kde před 25 lety sám pracoval. Sraz účastníků byl v 16.45 hodin v Jánských Lázních na parkovišti u lanovky. Lanovkou s koly jsme se dopravili na horní stanici na Černé hoře. Čekalo nás jediné stoupání naší cesty při překonávání 35 výškových metrů k absolutnímu vrcholu Černé hory. Cestou jsme si udělali zastávku u chátrající opuštěné Sokolské boudě, při níž si přítomné manželky zavzpomínaly na dobu, kdy byla tato bouda místem s lákavým občerstvením. Brzy jsme překonali závoru se zákazem vstupu a dorazili až k vysílači. Náš příchod již očekával sympatický muž s nezapomenutelným jménem Jiří Šlitr, který nás následně provázel po celou dobu velmi podrobné exkurze.
První zastávkou byla nástěnka s fotografiemi, na nichž byla patrná výstavba vysílače v letech 1975-78. Tím, že nás provázeli oba dlouholetí spolupracovníci (náš president RC a jeho bývalý kolega) dozvídali jsme se mnoho zajímavých podrobností, které výstavbu vysílače provázely. Na druhé nástěnce byly fotografie z posledních stavebních úprav vysílače, které zdokumentovaly etapu digitalizace televizního vysílání před osmi lety. Následně jsme procházeli jednotlivými pracovišti na vysílači, kde bylo původně zaměstnáno 15 stálých zaměstnanců, zatímco dnes je nepřetržitý provoz zajišťován ve 12 hodinových směnách a 12 hodinových pohotovostech pouhými čtyřmi pracovníky. Současná úroveň elektronizace umožňuje řešení některých závad přímo z centra řízení televizního signálu v Praze.
Při prohlídce jsme přešli k vyššímu patru vysílače, kde byly umístěny desítky vysílacích antén, které slouží k vysílání mnoha televizních signálů, ale i signálů pro mobilní operátory a další vysílače pošt, armády a mnoha dalších soukromých subjektů. Seznámili jsme se i s celkovou konstrukcí budovy vysílače, která má jakoby „hřibovitý“ charakter. Všechny části budovy vysílače jsou zavěšeny na poměrně subtilním tubusu, v němž je umístěný výtah a v horní části vysílače kovový žebřík, který umožňuje výstup do vrcholových segmentů dvanáctibokého jehlanu budovy. Díky vstřícnému přístupu p. Šlitra k naší exkurzi jsme dostali
možnost výstupu až na horní plošinu budovy vysílače, kde jsme se mohli pokochat unikátní vyhlídkou na krkonošské hřebeny a nejbližší městečka včetně Trutnova. I přes bezoblačnou oblohu nebyla viditelnost nejoptimálnější, takže jsme tentokrát nedohlédli na Ještěd či Praděd, jak se to někdy podaří. Nicméně i tak jsme z velkého převýšení měli pěkný zážitek.
Dále jsme navštívili jakýsi „velín“ vysílače, na němž se kontroluje bezporuchovost provozu. Původní provoz, při kterém byly sledovány na mnoha monitorech všechny vysílací signály, nahrazuje dnes jediná obrazovka, na níž se pouze sleduje celkově probíhající provoz. Intenzita a kvalita všech vysílacích programů je přitom řízena elektronicky. Vysílač jsme měli možnost již jednou (před více, než deseti roky) s naším klubem navštívit, a proto jsme byli schopni porovnat, jak se změnila naplněnost jednotlivých pracovišť. Postupná dokonalejší elektronizace a automatizace i při mnohonásobně větším rozsahu vysílání vedla na vysílači k miniaturizaci a redukci instalovaných zařízení. Původně zcela zaplněné místnosti jsou dnes v podstatě poloprázdné.
Po velmi zajímavé exkurzi následovala sportovní část programu schůzky. Několikakilometrový sjezd kolem Pardubických bud byl převážně po poměrně kvalitní asfaltové cyklotrase, kterou všichni zúčastnění dobře zvládli. Závěr schůzky se uskutečnil v útulném Lesním domě v Jánských Lázních při dobré večeři. Kolem 21. hodiny jsme se rozloučili opět na parkovišti u stanice lanovky již za večerního soumraku. Konstatovali jsme, že se nám celá akce velmi vydařila a podařilo se při ní zcela eliminovat v nížině vládnoucí tropické teploty.
Příští schůzka RC se uskuteční poslední prázdninový den 31. srpna v 18.00 hodin v obvyklém salonku hotelu Patria. Původně plánovaná vyjížďka veterány škodovek se přesouvá na září, neboť Robert Hradecký bude v té době s M. Šubrtem na vícedenním motorkářském výjezdu.