Program
Vladimír Rouček, jeho biografie a povídání o těžbě uhlí v našem regionu
Pochází z Mostu, Souše, je absolventem Hornicko-geologické fakulty. Je generálním ředitelem Vršanské uhelné, Severní energetické a Coal Services spojených pod jedním názvem Seven Energy
Informace o těžbě uhlí v SZ Čechách – v současnosti se těží na SD 20 mil t ročně, na Sokolovsku 6 mil t a Seven energy 11 mil tun ročně, což je zhruba polovina maximálních objemů z 80. let.
Perspektivy – ČSA skrývka už dosáhla limitů těžby, dotěžuje se cca 20 mil t uhlí, dotěženo bude v letech 2023-24. poté zhruba 4 roky sanace a rekultivace a začne napouštění velké vodní nádrže. Hladina bude ve výši 180 m n m. Kvalitní uhlí, spíše pro teplárny než elektrárny. Vršany – dlouhodobá perspektiva, komplikace s přeložkami sítí. Nutno koordinovat s velkými odstávkami Unipetrolu, Böhlen a Kralup. Uhlí je zde nižší kvality. Zpřísňují se obrovsky emisní limity, obrovské náklady na odsíření. Zároveň stoupají různé odvody pro těžební firmy – rentabilita podnikání v hornictví je 3x horší než v roce 1993.
Celosvětově je z uhlí vyráběno 35 procent elektrické energie, Evropa prochází procesem dekarbonizace.
- Řeka Bílina má možnost návratu do přirozeného koryta. Odhadované náklady asi 180 mil CZK, nechce se do toho Povodí Ohře, přišlo by o vodní elektrárnu, slabý argument. Ze strany Severní energetické tomuto procesu nic nebrání.
- Energetický koridor u Hořan. Do roku 2020 musí být hotov, silnice Bylany – Komořany nebude obnovena, je využívána z 85 procent vozy Seven energy
- Hlukové limity u lomu Slatinice – jedná se dlouhodobě v územním plánu o těžební lokalitu, limit 40 dB nebyl nikdy překročen, vyšší prašnost
- Biokoridor vzniká postupem činnosti na Vršanech, vzniká z 40 procent stepní oblast, kde je přírodní sukcesi ponechán velký význam
- Energetická bezpečnost země – měl by být zachován maximální mix zdrojů – uhelný, z jádra, z OZE. Důležitost státní energetické politiky – např USA mají své ministerstvo energetiky. Je obrovská kapacita výrobních zdrojů v ČR a Německu, hrozí budoucí přechod ČR z čistého vývozce na dovozce energie. Otazníky kolem starých francouzských jaderných elektráren.
- Spotřeba energií – měrná spotřeba v ČR neustále klesá, energeticky náročné zdroje se stěhují pryč. Otázka co budeme v této republice v budoucnu dělat zůstává neřešena.
- Zaměstnanost v hornictví na Mostecku. V současnosti je zaměstnáváno cca 2500 zaměstnanců, po ukončení činnosti ČSA se stav o 800-900 osob sníží. Jsou v současnosti obrovské problémy sehnat kvalitní zaměstnance – zámečníky, elektrikáře a další.