Martin Trčka je mostecký rodák, od dětství byl rodiči veden ke sportu. Několikrát byla pod ním „vypuštěna“ vodní nádrž, např. na Dřínově a na Benediktu. Dlouhodobě závodil ve třídě LASER. Lodě této třídy vyrábí jen jeden výrobce, závody jsou proto objektivní. Vše je o dlouhodobé píli a vytrvalosti. Ve svých 26 letech se postupně dopracoval k účasti na OH. Na OH byl dvakrát, je 7-násobným mistrem ČR, 1 x vyhrál i MS. Ročně tráví průměrně 150 dní na jachtách v zahraničí. Postupně se dopracoval k profesionálnímu jachtingu, sestavuje na přání majitelů lodí jachtařské týmy, či se nechává do týmů najímat. V celém světě působí za exota, špatně se vysvětluje, jak může jachtař pocházet ze země, která nemá moře. Seznamoval nás s nejzajímavějšími jachtařskými závody, největší výzva je závod Sydney – Hobart a celosvětová plavba Volvo Ocean race.
V ČR je registrováno asi 2500 jachtařů, jsou možné kvalitní tréninky jen na Nechranicích, Lipně a Novomlýnských nádržích. Všechny jsou ale daleko od měst a to je problém pro trénink. Chtěl by obnovit tradici jachtingu na Jezeře Most, trápí ho, že město nemá úplně jasno, co si počít s jezerem. Napouštění a udržování jezera je politická záležitost, nemělo by být ponecháno jen na ekonomických kritériích.
Odpovídal na řadu dotazů – jak se zachraňuje námořník spadlý do moře – Man over board je dnes velmi profesionální akcí s kvalitní GPS výbavou. Možnost přežití ve studených jižních či severních mořích déle než jednu hodinu je minimální. Riziko setkání se žraloky v jižních mořích nepřeceňuje ani nepodceňuje. Jachtaři často pracují pro neziskové mezinárodní organizace při mapování moře pro odstraňování plastových odpadů. V Evropě jsou nejhezčí jachtařské oblasti u Chorvatska, mezi Sardinií a Korsikou a u Dánska.
Ve své druhé zájmové oblasti je mostecký patriot, hodlá zde vystavit pivovar a s manželkou organizuje akce „moje město – moje místo“ a snaží se povznést kvalitu architektury a obecně žití na Mostecku.