Exposé a oslavy 90. narozenin přítele Stanislava Štýse
Standa Štýs nás provedl zásadními okamžiky svého života (předem se omlouván za nedokonalý zápis a neúplnost, nicméně snažil jsem se :-)
Prožil 6 státních útvarů, zažil 14 prezidentů. Je prvorepublikovým rodákem z Chudeřína u Litvínova. Vychodil tři třídy české školy a následně, po zabrání Sudet Němci, navštěvoval německou školu. Od mala byl „knihomil“ – četl, co se mu dostalo do rukou, což mu dávalo široký rozhled a přirozenou vzdělanost.
Jeho začátek kariéry v oblasti životního prostředí se začal nástupem na ČVUT, fakultu lesnickou v roce 1950, v době studií ho významně formoval asistent fakulty pan Dušan Zachar (Slovák žijící v Česku). V roce 1956 byl zaměstnán u nově vzniklého Rekultivačního podniku, odkud byl převelen do podniku Báňské projekty Teplice, kde ve spolupráci s dalšími pracovníky vytvořil základní kámen pro navracení krajiny poškozené báňskou činností zpět do „krajiny krásné, zdravotně nezávadné a ekonomicky účelné“ – GENEREL REKULTIVACE Severočeské hnědouhelné pánve. Za ohromný úspěch považuje to, že se podařilo za následujících téměř 60 let od „GENERELU REKULTIVACE NEODCHÝLIT“ – základem generelu je to, že těžaři vraceli a vracejí pevně danou část finančních prostředků z každé tuny uhlí zpět do nápravy škod vzniklých na krajině :-)
V roce 1968 při vpádu Sovětských vojsk do Československa byl proti a byl následně za toto pracovně perzekuován, nicméně neodvrátil se od svého poslání a dále se věnoval rekultivacím na pozicích, jež mu „režim povoloval“ …
Po roce 1989 již na bázi OSVČ apod. jako poradce dál pokračoval ve své činnosti, a to zejména v oblasti posuzování vlivu průmyslových projektů na životní prostředí.
Ve svých 90ti letech se stále těší dobrému zdraví (až na problémy se zrakem) a je pln sil do další práce a života. Sám říká, že za své zdraví a úspěchy vděčí svým andělům strážným z rodiny, a to především manželce Božence, a dále přátelům lékařům, např. příteli Mílovi Samkovi a těm andělům co na něj dohlíží „nahoře“.
Dále pohovořil o knize Návraty vypůjčené krajiny, která je v podstatě dílem, na němž pracoval 70 let, zprvu nevědomky a posléze cíleně, intenzivně pak poslední půl rok.
V druhé části schůzky Standa ochotně odpovídal na velké množství dotazů, přátelé a především Ondřej Neff jej vhodně doplňovali. Standa projevil značné obavy z rostoucí vlny „ekoterorismu a ekoloby“, která se nezakládá na faktech a je cílenou dezinformační kampaní, která nás může vést ke katastrofálním ekonomickým a ekologickým následkům. Nicméně je hrdý na to, kam se poškozená krajina těžbou a průmyslem permanentní a dlouhotrvající prací posunula. Zejména pak zmiňoval vodní díla v Podkrušnohoří, která do budoucna budou ohromným bohatstvím, a již dnes se pracuje na tom, aby nám přinášela nové zdroje nejen rekreace a přírodních krás, ale také alternativních zdrojů energií…