RC Frýdek-Místek a Kopřivnice - Známá herečka, politička a diplomatka se vyjadřuje (2. 3. 2021, 19:00)

Setkání online

https://1url.cz/@meeting

Přednáška

Mgr. Magdalena VÁŠÁRYOVÁ: Bojíme se návratu nacionalismu a čelíme popírání zásad křesťanství i světské morálky?

Program

Magda Vášáryová byla, je a bude známá a oblíbená herečka, stala se hereckou legendou a stále je považována za jednu z nejkrásnějších žen na filmovém plátně. Pohybovala se také úspěšně v diplomacii a politice, dokonce kandidovala na prezidentku Slovenské republiky. Méně se ví, že vystudovala sociologii na Filozofické fakultě univerzity v Bratislavě a nedávno si vzdělání ukončila získáním doktorátu. Poslední léta veřejně vystupuje a vyjadřuje se k problémům současnosti. Pro nás je poctou, že přijala pozvání k debatě v Rotary klubu, a o své názory s námi chce podělit.

 

PROGRAM SETKÁNÍ:

1) Zahájení schůzky + výměna pozitivních zpráv a pěkných zážitků
2) Prezentace a debata s Magdou Vášáryovou
3) Prezentace divadla Barka a Ligy vozíčkářů z Brna
3) Klubové záležitosti:
     - zprávy z boardu
     - k programu příštích klubových schůzek
4) Závěrečný diskurz (slovo dokola)
Předpokládané ukončení do 21:00 hodin

Po klubovém setkání bude krátce jednat board RC FMK.

 

 

 

Pozvaní hosté

Zdeňka Vlachovská, ředitelka divadla Barka (otevřený kulturní prostor Ligy vozíčkářů)
Lenka Uldrijavnová, Ligy vozíčkářů
InterCity setkání Rotary klubů z ČR a SR, a přátel Rotary s účastí veřejnosti

Zápis

Záznam na https://youtu.be/qjKndPGeZAY

Slovenská herečka, diplomatka a politička Magda Vašáryová je uznávanou osobností nejen v České a Slovenské republice. Přijala pozvání RC Frýdek-Místek a Kopřivnice k přednášce a debatě na téma: „Bojíme se návratu nacionalismu a čelíme popírání zásad křesťanství i světské morálky?“ Setkání online se zúčastnilo 91 přihlášených členů a přátel Rotary z Distriktu 2240.

Z počátku jsme se dotkli aktuálního tématu COVIDU, kdy Česká i Slovenská republika jsou na konci při hodnocení úspěšnosti zemí. Lidé u nás jsou rozmazlení a zvyklí si ztěžovat na všechno. Situace např. ve Francii a Kalifornii je stejná jako u nás. Snažme se být pokornější a oceňovat pozitiva, pandemii nelze zvládnout bez problémů.

Problematika křesťanství a církví je složitá. V silně křesťanském Polsku dochází k masovému vystupování z církve, slovenský arcibiskup prohlásil, že křesťanství je pro většinu lidí jen folklór, je zděšená z vystupování kardinála Duky. Církve v migrantské krizi ztratily identitu, mohli jsme se zachovat jinak, za nehumánní chování zaplatíme. Připomenutí humanistického postoje Masaryka, cestou k humanismu může být čtení dobrých knih, poslech dobré muziky a také sledování fascinujících výdobytků mozků, např. přistání na Marsu.

Nacionalismus se vrací. Brexit je projevem anglického nacionalismu, v Americe forma izolacionalismu, pandemie může přispět k nárustu nacionalismu. Ve světě morální rozklad, cestou ke změně je, přiznat si to. Nemáme nové ideje. V Maďarsku je autoritativní režim, Orbán si změnil zákon k posílení své moci. Voliči v obou našich zemích si zvolili populisty (Babiš, Matovič). V USA 70 miliónů lidí podporuje Trumpa(!). Cesta je: snažit se přesvědčit lidi, aby zvažovali, koho volit.

Slovanství je zajímavé téma (snové). Začal Ján Kollár i když v Rusku nikdy nebyl, vydáním Slávy dcery v roce 1832 (dubisko na východě), pokračoval L. Štúr, pak i Borovský, který do Ruska zajel, byly to romantické sny. Slováci mají maďarský nacionalismus z jihu a polský ze severu. Problém Ruska – Čarnogurský, vakcíny dnes, …

Herectví a vývoj kultury. V roce 2007 založila nadaci VIA CULTURA, věnuje se kulturní politice. 26 roků byla herečkou, velkou část v českém prostředí, herečky i režiséři ji ovlivnili, nosili zakázané knihy, získala velký intelektuální základ. Dnešní doba je jiná, neumožňuje intimitu debat. Všichni se dívají na displej, ne na herce. Knihy o pravidlech chování, o Vídni, je tam nebezpečno, jsou tam všechny celosvětové organizace, tajné služby; ČSSR financovalo teroristické organizace, zavřela účty, ohrožení.

V EU silný protekcionalismus (Německo, Francie, Rakousko), tenze mezi východem a západem – M. Dlabajová. M. Vašáryová - zabývají se tím i knihy amerického profesora Larryho Wolffa - doporučuje. Do osvícenství (18. století) převládal názor – bohatý jih, barbarský sever. Osvícenci hlavně Anglie a Francie začali dělit na západ a východ (Voltaire psal barbaři z východu), přitom Rakousko - Uhersko bylo v 15. století nejvyspělejší. Francouzi se ve školách pořád učí dělení na západ a východ. My, Češi i Slováci jsme si nenašli své místo po rozpadu monarchie (komplexy). Důsledky: Mnichov, ať si Hitler vezme malé státečky, Jalta totéž se Stalinem. Zkušenost z Rakouska – pohrdá se naší historií. Češi i Slováci se rozhodli, že budou plebejci (nevzdělaní). Dříve majetky vlastnili Němci nebo Maďaři. Svět je v post moderně a my jsme v minulosti (oběti). Slováci, navažme na historii šlechty, jsme úspěšní, posledních 30 let je zázrak, neprošli jsme kulturní revolucí.

Dnešní mladí historii, ani tu poslední, neznají (dotazník). Historie se opakuje, ale pak jako fraška. Neučit se data, co se kdy stalo, ale vnímejme kontinuitu. Učme se dnešek a k tomu vazby na historii. Potřebujeme podpořit emoční inteligenci a změnit mýty (děti už nerozumí našim starým pohádkám).

O divadle BARKA http://divadlobarka.cz/misto-kde-se-hendikep-stava-muzou/

Ke stažení