RC Frýdek-Místek a Kopřivnice - Konec uhlí - Jakub Unucka (16. 3. 2021, 19:00)

Setkání online

https://1url.cz/@meeting

Přednáška

Ing. Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: Konec uhlí a co dál ?

Program

Jakub Unucka je od r. 2016 náměstkem hejtmana Moravsko slezského kraje pro dopravu a chytrý region. Před tím po několik let veřejně působil jako místostarosta Klimkovic. Profesně je Jakub Unucka sice ajtík (obchodní ředitel IT firmy GABEN s.r.o.), ale na Krajském úřadě se zabývá krom dopravy především agendou útlumu těžby černého uhlí.
Náš kraj je mnohem závislejší na černém uhlí než ostatní kraje ČR a útlum těžby se týká jak problematiky zaměstnanosti, tak problematiky čím se vlastně uhlí nahradí. Náměstek hejtmana má na starosti zvládnutí situace dříve, než se doly definitivně zavřou. O tom bude naše debata.

Program setkání:

1) Zahájení schůzky + výměna pozitivních zpráv a pěkných zážitků
2) Prezentace a debata s Jakubem Unuckou
3) Klubové záležitosti:
     - zprávy z boardu
     - k programu příštích klubových schůzek
4) Závěrečný diskurz (slovo dokola)
Předpokládané ukončení do 21:00 hodin

 

 

 

Pozvaní hosté

Intercity meeting - otevřené setkání Rotary klubů

Zápis

Videozáznam na: https://youtu.be/5yIbLr9RSAE

Náměstek hejmana pro energetiku, průmysl a chytrý region nás seznámil s problematikou, dříve nosného odvětví v kraji, těžbou a využitím černého uhlí. Spotřeba se koncentruje do 15ti míst v regionu a 750 tisíc obyvatel je závislých na vytápění uhlím, kdy se spálí 6 milionů tun černého uhlí. P4erné uhlí se požívá na výrobu koksu, oceli, elektřiny a teplo pro domácnosti a podniky.Po ukončení těžby je problém náhrady - Austrálie, Brazílie.  Poláci těží 60 mil tun a spořebují 80 mil tun, musí dovážet. Při vládě i v MSK pracuje uhelná komise, ale centrální orgány náš problém nepálí. Dopadová studie z kraje říká, že využitím metanu, spálením odpadu a biomasy nahradíme polovinu potřeby uhlí. Do roku 2029 nahradíme v kraji vytápění černým uhlím (Třebovice, aj.). Údržba zavřených dolů sojé miliardu ročně. Vzžít metan na vytápění, řešit využití 27° teplé vody. V šachtách, které jsou propojeny mezi Ostravou a Karvinou se musí neustále čerpat voda - 40 - 150 mil Kč ročně. V německu mají plán útlumu a rekultivace dolů na 110 let!

Dohoda s DIAMEM o využití šacet na podporu zaměstnanosti a rozvoje karvinska: důl Lazy - autonomní průmyslová zóna, důl ČSA - rekreačně průmyslová oblast, posoudit příklad z Anglie - skleníky, Assental - pozemky pro divoké koně a zubry, využít další dobré zkušenosti ze zahraničí (Německo, VB, aj) a vyvyrovat se jejich chyb. Snažit se nahradit těžbu jiným, perspektivním průmyslem, včetně rekreačního a zaměstnat lidi. OKD platí za služby 10 mld Kč ročně, v tom 2 mld na mzdy 5000 zaměstnanců. Stát chce řešit/elektrifikovat železniční tratě v kraji za 50 mld Kč - zaměstnat při tom lidi z OKD. OKD má kapacitu na těžbu 10 mil tun uhlí ročně, dnes těží 3 mil ton - nerentabilní! Do oceláren je třeba využíz také železný šrot, problém kvality v TŽ Třinec.

Jediná šance do budoucna na zajištění tepla a elektřiny v regionu je využití malých jaderných elektráren, umístěných do center spotřeby. Je nutné také podpořit malé podnikatele a myslet na lidi. Využít také "komunitní energetiku" - sdílení i malých zdrojů a koordinace sporřeby. Každá hrozba je zárovň příležitost ke změně a restartování života a rozvoje karvinska.