RC Banská Bystrica - Projekt domu seniorov Hronov v Brusne (7. 2. 2022, 17:00)

Přednáška

JUDr. Ivan Heger: Projekt domu seniorov Hronov v Brusne

Program

Stretnutie klubu 7.2.2022

(1824. klubové stretnutie od roku 1992 a 23. stretnutie v rotariánskom roku 2021/2022)

Rotary club Banská Bystrica (člen Rotary International) D 2240

  1. Otvorenie stretnutia
  2. Prednáška: JUDr. Ivan Heger - Projekt domu seniorov Hronov v Brusne
  3. Diskusia
  4. Vnútro-klubové záležitosti
  5. Záver

Zápis

Zápisnica z 1824. klubového stretnutia od roku 1992 a 23. stretnutia v rotariánskom roku 2021/2022.

1. Otvorenie stretnutia

Prezident RC BB Dominik Belko otvoril stretnutie a privítal členov Rotary klubu Banská Bystrica a nášho hosťa, JUDr. Ivana Hegera, ktorý si pre nás pripravil prednášku na tému: Projekt domu seniorov Hronov v Brusne.

2. Prednáška: Otec pána Hegera je projektant a už dávno mali spolu niekde v podvedomí želanie, postaviť niečo také, ako domov pre seniorov. Keď sa v roku 2017 stretli v Brusne so starostkou obce, zistili, že obec takéto zariadenie už v minulosti plánovala a je naklonená takémuto projektu. Ponúkla im dokonca na odkúpenie objekt bývalej škôlky, ktorý nebol už dlhé roky využívaný. A tak vznikla v roku 2017 Nezisková organizácia Hronov a v roku 2018 sa začalo s rekonštrukciou a prestavbou bývalej schátranej budovy škôlky na modernú bezbariérovú budovu domova sociálnych služieb. Stavbu sa podarilo dokončiť v rýchlom čase a od 1.1.2019  spustili prevádzku.

Cieľovou skupinou v špecializovanom zariadení Hronov sú prioritne ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím (alzheimer, demencia, organický psychosyndróm ťažkého stupňa), čomu zodpovedajú aj ich stupne odkázanosti - VI.

Celková kapacita ŠZ Hronov je 40 miest. Ubytovanie sa poskytuje v desiatich jednolôžkových a pätnástich dvojlôžkových izbách o rozlohe 10m2 a 16 m2 so samostatnými hygienickými zariadeniami (WC, sprcha, umývadlo, fén). Prijímateľ sociálnej služby má na izbe k dispozícii posteľ, nočný stolík, skriňu, konferenčný stolík a stoličky, televíziu. Všetky izby majú vchod na veľkú terasu. Celý objekt je prispôsobený pre osoby s obmedzeným pohybom, t.j. vybudovaný bezbariérovo. Klienti majú k dispozícií výťah. Pre zabezpečenie poskytovania kvalitných sociálnych služieb klientom je súčasťou Špecializovaného zariadenia Hronov veľká jedáleň, dve spoločenské miestnosti, átrium, fajčiareň, čajová kuchynka.

Majiteľia aj zamestnanci DSS sa snažia, aby každý jeden deň v Hronove bol pre klientov naplno využitý a preto klienti majú svoj jasný denný režim. Začínajú rannou rozcvičkou, v priebehu dňa vykonávajú rôzne terapie – najobľúbenejšie sú art terapie a muzikoterapie, klienti sa radi zapájajú aj do každodenných činností – radi si upečú koláčiky a pod. Veľký záujem je aj o vzdelávacie prednášky o prírode, záhradníctve a pod.

Klienti majú samozrejme v priebehu dňa aj priestor na súkromie a čas pre seba, ktorý radi trávia pri knihách a časopisoch, prípadne využívajú služby ponúkané DSS ako napríklad manikúru, pedikúru, alebo kaderníctvo, ktoré sú pre nich zabezpečené externými pracovníkmi. Taktiež pre nich zamestnanci DSS Hronov pravidelne pripravujú rôzne výlety po Slovensku, ale aj do zahraničia.

V DSS Hronov sú všetci jedna veľká rodina. Spoločne oslavujú svoje jubileá a každý oslávenec obdrží svoju narodeninovú tortu. Rovnako spolu oslavujú aj deň žien, matiek, či deň otcov. Spoločne si sadajú aj k jednému stolu počas Vianočných sviatkov.

Snažia sa tak svojim klientom vytvárať čo najviac nezabudnuteľných momentov počas jesene ich života.

3. Diskusia: 

Do diskusie sa prihlásili C.Droppová, J.Holeček, L.Radoš, J.Tomka, I.Patráš, B.Kratochvíľ:

  • Z prezentácie je vidieť, že sú tam prevažne ženy... podieľajú sa klienti aktívne aj na varení? – áno, je tam viac žien, žiaľbohu len pár je aktívnych a schopných sa zapájať do takejto činnosti...a tak aj plán so záhradkou, ktorú by si sami obrábali nevyšiel.
  • Viete posúdiť podľa stavu pacientov, ako rýchlo „beží“ priebeh Alzheimerovej choroby?... - je to veľmi individuálne. Niektorí klienti po pol roku už tam nie sú a iní sú už viac rokov bez vážneho zhoršovania stavu...
  • Koľko priemerne trvá čas na príjem nového klienta? –  v poradovníku je pomerne veľa záujemcov, ale mnohí sa po oslovení odmietnu dostaviť...takže momentálne sa čaká  cca ½ roka na príjem. Majú ale vlastný poradovník, nezávislý od samosprávy...
  • Aká je ekonomická stránka prevádzky (ročný rozpočet, štruktúra, náklady...)? – je to financované z troch zdrojov: 1-BB samosprávny kraj (prispieva sumou cca 22tis./mesiac), 2-Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny, 3-klienti zo svojich penzií (príp. doplatok rodinných príslušníkov). Celkové náklady tvoria splátky za budovu + mzdy (do 50 tis. na 36 zamestnancov) + potraviny + lieky(doplatky)... Návratnosť investície však bude možno 20 a viac rokov...
  • Je v tomto vašom biznise aj iný člen rodiny? – áno, je to rodinný podnik so sestrou aj s rodičmi.
  • Ako sa okolie DSS díva na tento „svet“...nie je problém s opatrovateľmi, kuchármi?... Akým spôsobom je zabezpečená lekárska starostlivosť ? – pred stavbou komunikovali so susedmi a všetci (okrem jedného) súhlasili a mali pozitívnu reakciu iba jeden nesúhlasil s balkónom na jeho strane...zo začiatku to boli opatrovateľky z okolia, momentálne sú tam aj niektorí, ktorí pracovali v zahraničí a vrátili sa...hlavne však z okolia (Brusno/Brezno/...do 20km) – zatiaľ nemajú veľkú fluktuáciu zamestnancov a našťastie mnohí z nich túto prácu vnímajú ako poslanie. Mali pripravenú aj miestnosť pre lekára, ale momentálne využívajú obvodného lekára z Brusna. + psychiatričku z Banskej Bystrice, ktorá nastavuje liečbu...
  • Stojí a padá takéto zariadenie hlavne na zamestnancoch? – Áno, je to tak! Preto sa starajú aj o zamestnancov, aby si túto prácu vážili a chceli ju robiť s láskou!
  • Je to dostatočné mať len 40 klientov v takomto zariadení ? – trend je dokonca menej, aj keď z ekonomického hľadiska by bolo samozrejme rentabilnejšie mať čo najväčší počet klientov.
  • Drevená nadstavba bol plán? – plán bol postaviť to celé z dreva (drevostavba), ale dlho „bojovali“ s požiarnikmi a nakoniec z toho bola len nadstavba. Kúrenie nie je cez radiátory, ale cez vzduchotechniku – a veľmi sa to osvedčilo.

D.Belko poďakoval hosťovi za peknú prezentáciu a aj za odvahu vybudovať takéto zariadenie a otvoril vnútro-klubové záležitosti.

4. Vnútro-klubové záležitosti

D.Belko pripomenul poslať fotografie k 30 výročiu čo najskôr...

B.Kratochvíl informoval, že na RSW je už prihlásených 8 záujemcov..

I.Patráš odovzdal pozdrav od P.Hámora – rád by sa síce s nami stretol ale 10. marca odchádza znovu do Himalájí, takže až po jeho návrate budeme plánovať prezentáciu...

C.Droppová – bude treba dokončiť nadačný projekt a pripraviť nový! (do konca marca)! – do 2 týždňov ho treba navrhnúť...Prediskutuje to s I.Patrášom.

Ďalšie klubové stretnutie sa uskutoční 14.februára 2022 znova prostredníctvom on-line prenosu o 17:00 hod. Hosťkou bude Dorotka Burkert, Profesorka na EVG s prednáškou: Život a práca cudzinca na Slovensku.

Zoznam plánovaných, ako aj už uskutočnených prednášok si môžete pozrieť v súbore, ktorý otvoríte kliknutím na nasledujúci link: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1hybtvRoGou0bjX9Ts4lH7tr7ZAi5JksY/edit#gid=468881869

5. Záver

Prezident klubu poďakoval všetkým za účasť na tomto stretnutí a stretnutie ukončil.