RC Most - Jaroslav Bažant (16. 1. 2023, 19:00 - 20:30)

Mimořádná adresa konání

Muzeum Most

Přednáška

Jaroslav Bažant: Jezero Most - naděje a zklamání

Program

1. klubové záležitosti

2 vystoupení Jaroslava Bažanta, ornitologa Mosteckého muzea

3. volba funkcionářů RCM na rok 2023/2024

Pozvaní hosté

paní Machovcová, sl. Mansfeldová, Ervín Čihula

Zápis

Úvodní slovo i přivítání a informaci o přesunu termínu RCM přednesl prezident klubu Jiří Konáš:

„dne 13.2.2023 nás navštíví kaplan a dne 20.2.2023 bude přednáška dr. Wondreyse, čili se jedná o prohození termínů“.

Dále již hovořil Jaroslav Bažant, pracovník Oblastního muzea Most, začínal na přírodovědeckém pracovišti v Litvínově na zámku, byl přidělen ke geologovi Jar. Sládkovi, pomáhal i geologovi Zdeňku Bártovi zpočátku dvakrát týdně po své práci, později 3x týdne a od 1.1.1989 nastálo a je dnes třetím služebně nejstarším zaměstnancem muzea. Začínal jako preparátor, pak v oboru zoologie, dodělal si vysokou školu, stal se kurátorem sbírky zoologie v Muzeu Most, pracuje na modelech pravěkých zvířat. Od roku 2011 se začal věnovat nově vznikajícímu Jezeru Most, chodíval i dodnes 2-3x týdně kolem jezera, jedna cesta trvá 5-8 hodin a pozoruje, co se kolem jezera vyskytuje. Dodnes učinil kolem 2000 pozorovacích procházek.

Jaroslav Bažant představil svojí video a foto prezentaci nazvanou JEZERO MOST-NADĚJE a ZKLAMÁNÍ?

Při svých pozorováních a focení kladl důraz na vodní ptáky, své výsledky vkládá i do mezinárodního sčítání vodních ptáků v ČR a je zajímavé, že naše lokalita je třetí největší co do počtu druhů v ČR – bylo tu až 60 druhů. Svoji roli kupodivu hraje skládka CELIO, kam se ptáci létají nasytit na vysypávané tuhé odpady – především racci a odpočinou /a omyjí se/ v jezeře.

V současné době se nejvíce ptáků vyskytuje na jezeře a v okolí v měsících XII až III tedy v zimě, naopak v létě jejich počet rapidně klesá. Příčinou je řešení břehové linie připomínající železniční pešunk omývaný vodou, což je nevhodné pro ptáky, žáby, pulce, zooplankton, škeble a jinou potravu ptáků. Díky snaze investora o zpevněný břeh tvořený kamennou navážkou balvanů chránící břehovou linii proti vlnám a tím erozi břehu. Toto bylo patrné při napouštění jezera – v době nízké hladiny byly životodárné mělčinky a tím vysoké počty ptáků během hnízdící doby od jara do podzimu. Dnes je tomu naopak.

Postřehy z fotoprezentace ptáků focených na jezeře Most :

Potápky vozí mláďata na zádech a tam jsou i krmena, potápka černokrká pouze v zimě – rarita,

Husa velká hnízdí na přilehlých loukách, málokdo ji plaší. Husice milonská původem z Afriky, vysazena v Anglii, odkud se šíří k nám. Labutě cca 10-15 ks.

Kachna toulačka u kostela u Radčic. Polák velký, hohol severní, kachna tyrpan původem z Islandu, Grónska, Baltu, zde přezimuje. Kachna hoholka lední rarita ze Severu, zde 1-3 ks.

Racek chechtavý přes zimu má bílou hlavu, max. černou malou skvrnku v létě mu hlava ztmavne zde cca 5000 ks; čím bělejší, tím starší. Pokud sem zalétl od moře, nevadí mu sladká voda.

Bahňák kulík říční vzácný, vodouš kropenatý, koliha velká rarita, kriticky ohrožený druh. Kormorán, volavka bílá, bukač velký, čáp, jeřáb popelavý, chřástal vodní, ledňáček říční. Strnad – nářečí české a moravské?

Dravci: pochop rákosový uloví i ropuchu, vykouše maso a vnitřnosti, jedovatou kůži vynechá. Moták se pozná podle křídel do tvaru písmena V a kolísavého letu. Orel mořský zvaný s nadsázkou létající žehlicí prkno.  Káně lesní, jestřáb lesní, poštolka.

Pěvci: konipasi, modráčci, strnadi, sněhule severní z Grónska, Špicberky zimuje v Evropě, vlaštovky, jiřičky, břehule, stehlíci, zvonci. Červenky zpívající i v noci, hýl obecný, kvíčaly.

Nečekaný objev vlhy pestré z Rumunska, Slovenska a jižní Moravy. Znovu se rozšiřuje jakoby ztracený dudek a luňák červený.

Závěrem byly diskutovány otázky vlivu jezera na mikroklima – téměř žádný, skoro jako bazén na zahradě. Jezero nepatří myslivcům, krmení starým pečivem aspekty. Nejsou zde na jezeře straky a kavky - ty žijí s lidmi, kormoránů je na jezeře málo /50/ asi kvůli hluboké vodě, již nejsou chráněni. Pozorovatelna ptáků kavárenského typu. Během hnízdění v létě jsou ptáci mnohem plašší než v zimě. Přečerpávací elektrárny. Pořádání ornitologických vycházek.

 

V dalším programu proběhla volba vedení klubu:

Proběhlo hlasování o návrhu na nového prezidenta rotary klubu na období 2023/2024.

Jako kandidát byl navržen přítomný Petr Svoboda, který návrh neodmítl.

Hlasovali členové klubu, kterých bylo přítomno 13. Pro bylo 12 členů, jeden proti a nikdo se nezdržel hlasování.

Novým prezidentem RCM na příští období 2023-2024 byl zvolen Petr Svoboda.