1. nabídka obnovení spolupráce měst Most a Meppel
2. 30. let OHK Most
Úvodní slovo i přivítání přednesl prezident klubu Jiří Konáš.
Nejdříve předal slovo hostu Tomáši Ondráškovi, který byl osloven bývalým starostou holandského města Meppel, zda by nebylo vhodné oživit bývalou spolupráci obou měst, která aktivně probíhala od roku 1999. V tomto bývalém partnerském městě nastoupilo nové vedení, které by mohlo slyšet na navázání bývalé spolupráce. K tomu uvedl Bořek Valvoda, že spolupráce byla zahájena mezi kluby již v roce 1995 a později přešla na úroveň obou měst, kterou podepsal primátor Šulc. Vlastní spolupráci se hodně věnoval Václav Hofman. Rudolf Kašpar vzpomenul na rotary projekty dětský domov – vybavení kuchyně. Dále uvedl, že spolupráce mezi kluby zamrzla někdy kolem 2005, kdy holandský klub uvedl, že navázal spolupráci s anglickým klubem. Přesto spolupráce mezi městy dále intenzivně pokračovala: /namátkou vybráno z tisku-Mostecké listy 22.4.2018/…přátelské zápasy Baníku Most, herci z Holandska při stém výročí založení divadla Most, dětský pěvecký sbor Korálek, 5. ZŠ Zlatnická, 11. ZŠ Obránců míru, výuka ekologie v Meppelu, studijní pobyty dětí z Vyšší odborné školy ekonomické, sociální a zdravotnické, Obchodní akademie, Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy v Mostě. Proběhla spolupráce se skauty nebo i hasiči obou měst. Konec citace z tisku.
V rámci našeho klubu bylo dnes dohodnuto vyslat delegaci RCM k mosteckému primátoru Marku Hrvolu ve složení Konáš, Valvoda, Machovec, Ondrášek s cílem přenést tuto informaci.
Poté si vzal slovo Rudolf Jung, který v rámci 30. výročí založení Okresní hospodářské komory v Mostě promluvil o historii hospodářských komor, kdy celá historie od 13. století – cechy – komory, bude uvedena v připravovaném článku čtvrtletníku TEMA č. 2/2023.
Rudolf Jung představil hlavní činnost komory - prosazování podnikatelských záměrů a podnikatelských zájmů. Hospodářská komora ČR je jediným zákonným zástupcem podnikatelů v ČR. Aktivně podporuje a pomáhá firmám, řemeslníkům a drobným živnostníkům. Poskytuje podnikatelům řadu služeb k podpoře jejich ekonomických, zejména obchodních aktivit s cílem zvýšit uplatnění jejich zboží a služeb na trhu.
Dále Rudolf Jung uvedl, že hospodářská komora vznikla na základě samostatného zákona, který byl později za Klause a Buzkové upraven. Takto členství subjektů není povinné, ale dobrovolné, komora dodnes není financována státem, ztratila vliv na řemeslné vzdělávání, zřízením krajů vznikly další povinnosti pro podnikatele. Okresní hospodářská komora v Mostě je největší OHK v Čechách (dvě moravské jsou větší). V oblasti působnosti OHK Most je registrováno (působí) cca 25 000 podnikatelů, kde je z toho asi 10 % právnických osob, ostatní jsou OSVČ (což je mimochodem problematické z řady důvodů, o kterých jsme mluvili). Údaje o počtech se v čase mění a letos bude OHK tento údaj aktualizovat. OHK v Mostě registruje z toho cca 250 členů HK a počet se také v čase mění.
OHK Most zaměstnává 4 lidi. Cílem práce OHK Mostě je poskytovat profesionální informační servis a sdružovat podnikatele. Ku pomoci podnikatelům při vzájemných sporech funguje Smírčí komise a Rozhodčí soud. V oblasti vzdělávání organizuje projekt SOKRATES, což je regionální veletrh středního vzdělávání. Kromě akce SOKRATES má OHK Most v oblasti vzdělávání svůj unikátní projekt „Dobrý list komory“, kde uznává absolventům středních a vysokých škol všech stupňů jejich užitečnost pro praxi. Dále zde pracuje sekce v oblasti cestovního ruchu a energetiky. V minulosti organizovala kurzy pro získání ISO nutných pro získávání veřejných zakázek.
K čtvrtletníku časopisu TEMA uvedl Rudolf Jung, že nulté číslo vzniklo v roce 2006 a od roku 2007 má současný luxusní formát. Kladem časopisu je pozitivní prezentace ústeckého kraje. Jako zajímavost uvedl, že v časopisu není uváděna politická příslušnost u přispěvatelů. Nulté číslo i první číslo z roku 2007 jsme si vlastnoručně prohlédli.
Zapsal: Jaroslav Huráb