Skautská základna VANAIVAN
Komenského 1520 /nad koupalištěm, pod Červeným kamenem/, Kopřivnice, 742 21
Setkání členů Rotary klubu Frýdek-Místek a Kopřivnice se opět uskuteční v sídle klubu, na Vanaivanu. Tentokrát zabrousíme do historie společnosti TATRA a jejího nejvýznamnějšího konstruktéra, Hanse Ledwinky. O této významné osobnosti nám bude vyprávět tatrovák tělem i duší, pan Radomír Smolka.
Pan Smolka nastoupil do společnosti Tatra v srpnu 1995 jako konstruktér motorů, v roce 1997 přešel do Konstrukce karosérií, kde byl zodpovědný za zásadní modernizaci kabin řady T 815. V roce 2001 přešel do Oddělení projekce nákladních vozidel a od roku 2003 zodpovídal za vývoj zcela nové vozidlové řady T 815-7 s novou kabinou a vzduchovým pérováním na předních nápravách. V roce 2005 absolvoval půlroční pracovní pobyt v USA, kde se v dceřinné společnosti Tatry - firmě ATC - podílel na vývoji prototypů vozidel T 815-7 10x10 pro US Marine Corps.
V roce 2006 byl jmenován vedoucím Oddělení projekce nákladních vozidel a převzal rovněž zodpovědnost za vývoj a zkoušky nové řady vozidel T 810 se zcela novými tuhými portálovými nápravami Tatra. Následně připravil i civilní variantu tohoto typu vozidla. Od roku 2007 působil ve funkci vedoucího Oddělení konstrukce TATRA, a.s. (šéfkonstruktér). Připravil poslední zásadní inovaci vozidlové řady T 815 zahrnující jak exteriérové změny kabiny, tak i další technická vylepšení, včetně nabídky vzduchového pérování předních náprav. V roce 2010 byl jmenován ředitelem Oddělení technického vývoje a zároveň - po dohodě mezi TATRA, a.s. a DAF Trucks Eindhoven - stál za kompletním vývojem zcela nové řady vozidel TATRA Phoenix.
Od roku 2001 se aktivně podílí na konstrukci a stavbách závodních speciálů TATRA pro soutěže typu Dakar. Rallye Dakar absolvoval v letech 2009 a 2010. V roce 2008 byl členem vítězné posádky Tomáše Tomečka v Rally Tunisia.
Na konci roku 2018 opustil Tatru a přesunul se do firmy Tatra Defence Vehicle, součásti holdingu CSG, kde zodpovídal za veškeré vývojové aktivity, včetně vozidla Titus pro Armádu ČR nebo zcela novou pancéřovanou kabinu pro vozidla Tatra. V březnu roku 2021 pak znovu převzal zodpovědnost i za vývoj vozidel v TATRA Trucks, a.s., kde zastává funkci ředitele výzkumu a vývoje.
Ve svém volném čase se zabývá historií automobilky Tatra, je spoluautorem několika publikací věnujících se Tatře a občas přispívá svými texty do odborných časopisů. Významným způsobem se podílel na tvorbě expozice nového Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici (otevřeno od 17.11.2021) a připravil i průvodce expozicí. Je dlouholetým členem správní rady Technického muzea, v němž je umístěna sbírka osobních vozidel Tatra.
Jsou vítána jakákoliv doporučení jak k navrženým bodům, tak i k novým tématům. Pokud máte jiná témata, která chcete prodiskutovat, prosím o jejich zaslání v termínu do neděle 26.3.2023 do 18.00 hod. (SMS, mail) Jirkovi Kleinovi nebo Hynku Rulíškovi.
Po přivítání všech přítomných členů klubu, přednášejícího Radima Smolky a zástupce společnosti LumiTRIX, s.r.o. Lukáše Brusa prezidentem klubu jsme se informovali o našich pozitivních zážitcích z předchozího týdne. Velmi pozitivně vyznělo i ocenění návštěvy Střední školy prof. Zdeňka Matějčky v Ostravě-Porubě, kterou jsme si užili při předchozím setkání, v úterý 21.3.2023.
Po večeři připravené společností ERKA, s.r.o. pana |Pavlici jsme se soustředili na přednášku pana Radomíra Smolky o jednom z nejvýznamnějších pracovníků v historii Tatry Kopřivnice, rakouského konstruktéra tatrovácké koncepce automobilu Johana Hanse Ledwinky. Přednáška o Hansi Ledwinkovi byla ukončena závěrečnou diskuzí k osobnosti tohoto významného tatrováka.