Oblastní muzeum a galerie v Mostě
Čsl. armády 1360/35, Most, 434 01
Exposé PaeDr. Karel Vokáč, ředitel SŠ Technická Most
Úvodem prezident klubu Petr Svoboda přivítal ředitele Vokáče a poděkoval za zprostředkování jeho návštěvy Rudolfu Jungovi. Naposledy nás Karel Vokáč navštívil v roce 2013. Celou profesní kariéru prožil ve školství a od roku 1974 začínal jako učitel odborných předmětů v Meziboří, kde bývaly tři učiliště. Do roku 1989 učil a byl předsedou předmětové komise. Již v roce 1983 byly ve Velebudicích v provozu dílny pro učně. V roce 1989 se sem přestěhovalo kompletní vedení. Po roce 1989 se postupně stal vedoucím učitelem odborných sekcí, zástupcem ředitele, statutárním zástupcem ředitele /Jiřího Škrábala – dříve člen RCM/ a od roku 2012 bez asi dvouletého přerušení dodnes jako ředitel SŠT Velebudice.
Škola má dnes 830 žáků, zaměření strojní, stavební a elektro a dvě netradiční, tedy jezdec a chovatel koní - dnes 31 žáků především z Litoměřicka, smlouva se Svinčicemi a dále mají 280 žáků na oboru bezpečnostně právní činnosti, kterou zaštiťuje ministerstvo vnitra, absolventi se připravují na nástup k vojsku, policii, vězeňské službě atp.
Spolupracují se základními školami, jejich prostory navštěvují žáci od sedmé třídy základních škol a seznamují se zde s oborem, vyrobí si výrobek domů.
Spolupracují rovněž s firmami, kam děti z učiliště chodí na praxi a firmy recipročně poskytují škole finanční nebo i materiální podporu /náklaďák hutního materiálu apod./. Pořádají se soutěže ve svařování.
Objekt Velebudic se skládá z části praktické, tedy nové dílny, a z části vyučovací, tedy učebny. Dále pak z části ubytovací /hotelového typu/ a stravovací a z části sportovní, tedy lehkoatletický areál, kurty.
V těchto objektech probíhá rovněž vzdělávání dospělých, profesní kvalifikace, lektorská činnost. Toto tvoří malou část finančních příjmů školy. Celkově je učiliště dotováno finančně krajem. Z toho je zaplacena dnes třeba rekonstrukce jídelny za 30 milionů či úpravy dílen za 25 milionů korun.
Pořádají pravidelné návštěvní dny otevřených dveří, kdy se sem dostaví třeba 400 rodičů s dětmi. Pořádají se dále Techno dny, kde se děti dozví něco o řemeslných oborech. Maximální počet žáků zde bylo 1050 žáků. Pro malý zájem je v posledních letech problém naplnit třídy truhlářů, zedníků či instalatérů.
Potýkají se se stabilizací učitelů, všeobecně nejsou strojaři, stavaři, učitelé stárnou.
Od roku 2013 vzdělávají Romy ve Středisku při domu městské kultury v Chanově, takže od té doby absolvovalo 7 - 8 romských dětí ročně. V Obrnicích je zase pro Romy Sociální dům se zaměřením, aby se děti vracely do Obrnic a zde mohly pracovat, a nebýt jen na dávkách. Dále SŠT spolupracuje s vysokými školami i se středními školami, které nemají dílny.
Dotazy: Valvoda: vím, že toto středisko bylo svého času největším učilištěm v republice, jak je tomu dnes. Odp: dnes nikoliv, a to je příklad Chomutova, kde je do jedné instituce sloučeno až 7 učilišť. Dnes mají Velebudice 65 učitelů, 30 učitelských pomocníků a 150 nepedagogických pracovníků.
Kašpar: autorita učitelů, vysoká odborná fundovanost učňů dříve. Odp: dnes je jiná struktura dětí, mnohé mají psychycké poruchy, všeobecně kvalita žáků není vyšší.
Konáš: mnoho škol, mnoho učilišť, praktická část žádná. Odp: zavedlo se mnoho sociálních oborů, vycházející děti nenajdou uplatnění a chybí řemesla, nejsou klempíři, tesaři, izolatéři a podobně.
Kašpar: jak dostává SŠT prostředky na žáka? Odp: rozpočet na platy dostáváme v březnu podle stavu žáků z předchozího září.
Jung: mnoho ministrů školství (29), mnoho registrovaných vysokých škol (120 ks v ČR)?
Svoboda: výchovné problémy se žáky. Odp: v 90. letech hordy skinů se v prostoru za Mostem ve Velebudicích srocovaly, později šikany, ale dnes se řeší především drogy
Šolar: problematika slabších žáků Odp: bereme děti z 8. třídy, nebereme ze sedmiček, zabýváme se jimi tedy v „É-čkových“ oborech, mnohdy ti zruční přecházejí do „H-čkových“ oborů, třeba lakýrníci, zahradníci ti snaživí a zruční, přihlížíme k využití matematiky pro truhláře a zedníky, aby si uměli spočítat kupeckými počty spotřebu materiálu a jiné.
Machovec: mezinárodní spolupráce Odp: cizince neučíme, ale naše děti – koňský obor byly na Maltě a v Rumunsku; ostatní děti navštěvují Norsko, Dánsko, Holandsko, Itálii.
Kašpar: můžeme využít v blízké budoucnosti Vaší nabídky, pane řediteli, k návštěvě Vašeho učiliště a jeho prohlídce? Odpověď: Ano.