Oblastní muzeum a galerie v Mostě
Čsl. armády 1360/35, Most, 434 01
Exposé doc. Ing. Jaromíra Lederera, CSc. K recyklaci odpadních plastů – chemické principy a cirkulární pohyb plastů
Úvodem prezident klubu Petr Svoboda představil Jaromíra Lederera: 1974 absolvoval gymnázium v Teplicích, 1979 inženýr chemie – obor chemické a energetické zpracování paliv, VŠCHT v Praze, interní aspirant Ústavu technologie ropy a petrochemie, 1983 – kandidát technických věd – obor technologie paliv, kandidátská dizertační práce, do roku 1993 vedoucí výzkumný pracovník Výzkumné a vývojové centrum /VVC/ Chemopetrol Litvínov, 1993-1999 ředitel VVC, 1999-2000 vedoucí sekce Petrochemie, TO Chemopetrol, a.s., 2000 Výzkumný ústav anorganické chemie, vedoucí úseku rafinérského a petrochemického výzkumu, 2004 jmenován docentem pro obor Chemické a technologické zpracování paliv.
Během své výzkumné a vývojové činnosti publikoval více jak 150 článků. Je původcem 24 vynálezů. Držitel medaile prof. Schulze. Předseda představenstva České společnosti průmyslové chemie, člen předsednictva ČSVTS, člen Vědecké rady Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT v Praze. Člen komise pro státní závěrečné zkoušky magisterského studia pro obor chemie a technologie paliv a prostředí. Člen oborové rady doktorandského studia pro obor organická technologie. Ve školním roce 2023/2024 VŠCHT sídlo Orlen UniCRE Litvínov, Fakulta technologie a ochrany prostředí, katedra :Ústav udržitelných paliv a zelené chemie.
Body přednášky:
-1. Princip a legislativa
-2. Struktura a sležení plastů
-3. Principy a postupy dekompozice
-4. Využití produktů
-5. Big picture aneb jak to u nás udělat?
Cílem j : Moving from a linear to a cirkulár economy.
Postřehy z přednášky: v Evropě 1 milion tun platů, spotřeba plastů 100-120 kg/rok na občana z toho je 30 kg nevyužitelných. Aplikace mechanické recyklace je omezená - ztrácí se pevnost. Analýza výmětu odpadu po třídění. Polyetylén má výhřevnost jako motorová nafta. Spalování plastů v cementárnách je proto žádané. 10 chalup spálí-li plastové lahve, tak vyrobí tolik jedovatého a karcinogenního dioxinu, jako velkospalovna odpadů u Brna. Hoří-li petky v kotli za přístupu vzduchu, dobře se rozkládá polymer na CO2, jenže hoří-li petka v kotli za nepřístupu vzduchu, v komíně vznikají jak v reaktoru monomery blízké dioxinům. Ze substrátu zahříváním vzniká až pyrolýzní tekutina. Pyrolýzní kapalina – zpracování purifikací, tj. odstranění halogenových sloučenin a dalších cizorodých látek adsorpcí, absorpcí, extrakcí či hydrogenací. Pyrolýza v Unipetrolu Litvínov – výroby etylenu. Produkty. Suroviny. Technologie. Problematika s dehalogenizací pro zušlechtění pyrolýzních kapalin.