Oblastní muzeum a galerie v Mostě
Čsl. armády 1360/35, Most, 434 01
Exposé pan Zoro Ščepko - zástupce Agrární komory a další představitelé zemědělců okresu Most
Úvodem sekretář klubu Milan Machovec představil hosty.
Za prvé jednatele společnosti ZEPHYR - Farma Poustka, Ing. Jiřího Vacka. Ing. Vacek, vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze, po revoluci postupně odkoupil části JZD a na jeho základech vybudoval moderní zemědělský podnik, od r. 1994 spol. Zephyr se zaměřuje na chov a prodej farmářských produktů, krávy bez tržní produkce mléka chová na Farmě Hůrka, zbudoval bioplynovou stanici, ze dvora prodává kachny, vejce aj. Tedy dělá kompletní zemědělskou výrobu rostlinnou i živočišnou.
Za druhé pana ing. Matyáše Malého majitele farmy Milá čp. 35 s 80 ks. ovcí a koz, který začal úplně sám hospodařit před 10 lety na kopci Milá s výškou 510 m nad mořem, katastrálně mu kopec Milá patří. Na kopci se vyskytují chráněné rostliny a z živočišné říše saranče skalní. Specifické lokální podmínky na Milé se liší od jiných středohorských lokalit. V roce 2008 zde byl popsán nový druh stromu - jeřáb milský. Hospodaří sám, bez zaměstnanců, je spokojený, protože má podle slov jeho dědečka „na koňak a na zmrzlinu“. Svou zemědělskou činnost cítí jako svou historickou povinnost pokračovat na statku. Usmívá se, že mu stát platí za to, že se mu jeho ovce nažerou na jeho pozemku.
Za třetí je to host pan Zoro Ščepko z Okresní agrární komory Most, rovněž člen představenstva Hospodářské a sociální rady Mostecka, z.s., dále společník A-Force, s.r.o. reklamní agentury, dále spoluvlastník Podkrušnohorského technického muzea spolu s naším kolegou Jungem a dále Zárubovou, Slámou a Marešem, dále je pan Ščepka majitelem Farmy U švestkové dráhy v Bělušicích, a proto je taky nositelem značky Krušnohorský regionální produkt – Karlátka Bio, tj. švestkový pečený čaj od Švestkové dráhy udělený v roce 2020, kdy název švestek Karlátka je odvozen na počest Karla IV. Jinak má pozemek 2 ha, za poslední tři roky vysadil 50 jeřábů oskeruší, což je strom dorůstající výšky až 15 metrů jako solitér nebo 30 metrů v lese a v podmínkách ČR se dožívá 300 až 500 let. Dřevo oskeruše je nejtěžší v celé Evropě.
Dotazy
Štýs: evropská rezervace na Milé, odp.: saranče skalní se pozná od obyčejné kobylky tak, že nerado skáče, na kopci Milá se historicky pásly kozy, ovce s ochranářema nemá problémy, ochranáře nevyhání.
Machovec: Stávky zemědělců odp. Štěpko: traktory patří na pole a ne do Prahy. Odp. Vacek: poprvé od 2004 se podařilo postavit zemědělce do společné řady proto, že EU jako celek vyrobí o 50-70 % potravin více, než potřebuje, navíc má uzavřený trh, z EU se úspěšně vyváží pouze olivový olej, je tedy otázkou nikoliv jak vyrobit zemědělský produkt, ale jak ho prodat. A na tom zemědělci tratí. U nás specificky umíme dobře pěstovat vepřové, v tom jsme 2. nejlepší na světě, ale otázka je, jak to prodat. Myslí si, že kdyby se zrušily veškeré produkční dotace, vyrovná se problém s přebytkem (zmíněných 150-170%), aniž by se výrazněji zdražily potraviny. Zajímavé je to, jak pan Vacek uvedl, že sám z 80 mil. Kč zisku má 56 mil. z dotací. Dále taky uvedl, že Agrofert stále odkupuje půdu a příští rok bude nejsilnějším vlastníkem zemědělských půd, protože zemědělci, co tu nejsou schopni prodat svou produkci, prodávají svou půdu komukoliv.
Konáš: jak velké hospodářství má pan Vacek. Odp.: hospodaří na 130 ha, je svůj vlastní honební starosta, právo myslivosti si vykonává sám. Hospodaří na sopce Komorní Hůrka 7 km od Soosu mezi Chebem a Fr. Lázněmi a taky na sopce na Libé na hranici se SRN
Jung: kde jsou zemědělci organizováni Odp. Vacek: 1. Agrární komora, 2. Zemědělský svaz ČR, 3. Svaz marginálních oblastí (horské a podhorské), 4. Svaz zemědělských podnikatelů. Mimo je Asociace soukromých zemědělců, což je specifikum, které má 2500 zemědělců na 4,5 % zemědělské půdy.
Závěrečné myšlenky pana Vacka: zemědělství v ČR skončí. Na to Valvoda: co teda zemědělci chtějí? Odp. Vacek: 1. požadavek na národní dotace, 2. snížit nově upravenou daň z nemovitostí, 3. Podpora zaměstnanosti v zemědělství, 4. Redistribuční platby změnit - podpora farem do 150 ha jinak, 5. Snížit českou byrokracii, evropská není tak velká.
Kašpar: Lihovar v Košticích. Odp. Ščepko: pálíme tam švestky, ale mají tam 300 litrové kotle, což negativně ovlivní chuť ovoce, ze kterého se pálí. Pozn. Machovec: slivovici kdysi podávali na Kozí dráze.
Junga: produkty značené Bio. Odp. Ščepko: lepší než produkty bio jsou prodeje ze dvora.
Machovec: a co statek Oblík, odp.: statek se 5 let tvářil jako zemědělský, když povinné období skončilo, vše prodali či půdu pronajali a udělali z toho resort hotel, patří to paní Tykačové.
Jung: zemědělská produkce se realizuje z 80 % na pronajaté půdě. Odp.: není to tak jednoduché, systém podpor donutí fyzické osoby (vlastníky) založit s.r.o., a tak podniká na pronajaté půdě s.r.o. Dále zajímavost: dnešní průměrná cena pachtu činí 3800 Kč/ha.