RC Most - setkání (6. 9. 2010, 19:00 - 20:30)

Pravidelné setkání

Program

 1.      i Informace o nabídce RC Freiberg – p. Hennig Oder:

  • Na úvod předal na památku a s poděkováním za možnost zúčastnit se mítinku stříbrnou minci Freibergu.
  • Informoval o úmyslu klubu Freiberg jet v říjnu do Francie a oslavit výročí 20 let spolupráce a partnerství francouzského klubu z Amiens s jejich partnerským klubem Sauerland. Nabídka, aby se také zúčastnily 2 až 4 osoby od nás. Jde o víkend 1. až 3. 10. v Amiens (Francie). Třídenní cesta s ubytováním v rodinách, buď osobními auty informace nebo mikrobusem. Náklady za stravování cca 80,- € na osobu a benzín by se rozpočítal. Odpověď na nabídku by potřeboval do příštího pondělka.
  • Prezident Valvoda přislíbil rozeslat nabídku všem členům, i kteří jsou dnes omluveni, abychom mohli odpovědět nejpozději v úterý ráno příští týden.
  • Dále byl klu informován o společném Matching grantu s Freibergem, který byl vloni podán, ale neschválen. V letošním roce by se to mělo podat znovu – Freiberg nás o to požádal. Všechny tabulky se musí podat znovu – náš distrikt (kol. Adámek a Poláková) je připraven nám s tím pomoci. Loňská „blamáž“ se odvolávala na naše údajné chyby, které ale nikdo nedokázal. Potřebné prostředky za našeho klubu byly již poskytnuty, musí se dodat ještě distriktní, které vloni nebyly a letos by měly být schváleny

2. příští program:

  • 13. 9. přijde radní ÚK Radek Vonka – strategie rozvoje Ústeckého kraje
  • 20. 9. nebude mítink v pondělí, ale v pátek 24.9.2010, kam přijede guvernér Timer. 16:00 setkání prezidia, 17:00 guvernérovo vystoupení, 18:00 táborák. Vše v Šumné u Šťovíčků. 
  • 27.9. – oběd nebude, místo toho možná účast na Svatováclavském večeru na Resslu, neformální setkání se Starou sešlostí. Nahlásit alespoň rámcově, kdo přijde. Bude pozván i klub Pohoda a další lidé z divadla i „z ulice“. Začátek 17:00 hod.

Setkání s účastníky Rotary campů:

3.      Petr Machovec – Německo,

  • účastníci z celého světa, muzeum bezpečnosti práce, přehrada u kempu (návštěva i uvnitř), cestování minibusem i na povrchových dolech RWE, vč. muzea, VEPA Westfalische papír – výroba toaletního papíru s perfektní logistikou (minimální obsluha); kavárničky, nákupy, …, exhibice moderního umění – nenadchlo; víkend – cyklovíkend s vodáckým kurzem (v nejdeštivějším dni), návštěva oceláren, návštěva Sauerlandu – těžaři a ochranáři přírody, žádné problémy s vyznáním – křesťan, muslimka i žid se kamárádili, vše se dělalo pohromadě. Celkové hodnocení - spokojenost.

4.      Daniel Kolář – Turecko, tři týdny ve třech rodinách a místech, 12 z Evropy, 1 San Diego a 1 Singapur.

  • v horách bylo příjemných 35 °C, jinde bylo hůř, socha AtaTürka na vrcholu hory, který navštívili, Rotary Club v Adaně měl překvapivě hodně žen mezi členy; celý den v rekreačním zařízení, kostel Sv. Pavla
  • druhý týden v další rodině u prezidenta Rotaraktu; 4 dny volna s rodinou v Antalii v letních domech na pláži. Návštěva byla sledovaná i v místních novinách.
  • mozaikové muzeum z římských dob s průvodcem 85-letým členem Rotary, který vyprávěl i své zážitky
  • třetí týden třetí rodina - ubytování na pláži bez možnosti pohybu aut, jen pěšky a na kolech. Návštěva továrny na těstoviny, výlet lodí, přijetí u starosty města Mercin.

5.      Tomáš Tvrzník – Belgie

  • šest pořadatelských klubů, bylo nás 21 z 19 zemí, vesměs evropské, 1 USA a 1 Austrálie (ale z ročního výměnného pobytu ve Švédsku); přístav Antverpy; spali jsme na 3 místech, hostel, starší hotel v Gentu a úplně nový hotel na okraji Brug; historická města s kanály; továrna na luxusní spodní prádlo (ne levnější než 50 €), rekreační zázemí v Olympijském parku; cyklistický výlet kolem funkčních větrných mlýnů, většina silnic po kostkách, část trasy Tour de France; návštěva pivovaru; návštěva muzea motýlů (živých v místnosti); návštěva pláží na severu v zimě a dešti (kajting – plachtění na padáku a prkně), návštěva nejlepšího obchodu s čokoládou (Michelinská hvězda za čokoládu). Předávání vlajky vždy jako slavnost; ochutnávky místních jídel (vč. mušlí, pečených žebírek, …). Chyba – málo upomínkových předmětů, zejména vlajek klubu Most.

6.      Čeněk Váňa – Dánsko

  • dva Rotary kluby, perfektní zážitek už byla cesta vlakem, 10 lidí od Ruska po USA + pět dlouhodobých výměnných pobytů, seznámení na kánoích (v celodenním dešti), výlet vlakem do Kodaně, nejvyšší hora má 250 m n.m.; přístav v Kodani s nejdražší ulicí, prohlídky vč. nového přístavu, katedrála a královské sídlo, alternativní zdroje energie – biomasa, FVE a větrný mlýn, cestování na lodi – přenocování na lodi a přes den výlety, nejstarší loď v Dánsku, díky tomu měli výhodu možnost zaparkovat kdekoliv ve městě, na lodi si vařili většinou sami (a dobře), někdy i lépe, než ve městě (nic moc pizza), zajímavá architektura, vč. mostu podobného Golden Gate. Závěrečná party s rotary

7.      Adéla Hegerová

  • dvě místa, turecká svatba s hodně pitím, perfektní tatínek, který tancoval; návštěva Kapadokie – špatná cesta, nevyspalí, takže moc neposlouchali; krásné vnitrozemí skalnatých území; nejstarší muzeum prvotních křesťanů, křesťanské kostely v menšině, jinak mešity. Výrobna kosmetiky z olivového oleje; skvělý program „ráno na pláži, večer v baru“. Málo vlajek na výměnu – v každém klubu si chtěli měnit vlajky a my jsme žádné neměli (jedna je velmi málo).
  • Chyběly i vizitky pro účastníky s fotkou a kontakty na klub i každého osobně

 

Diskuse

  • Nebyla nějaká komunikační bariera? Co náboženství v Turecku?

a.       Adélka – v naší rodině sice byli muslimové, ale nevyžadovali striktně po návštěvě dodržování zásad

b.      Daniel – ani on nezažil žádné tvrdé muslimy; ctili ramadán jen doma nebo v nějaké komunitě; jen jeden Turek nechtěl jíst vepřové a občas „měl hlad“; jinak se domluvili bez problémů angličtinou nebo rukama nohama

  • Co je lepší? Být v rodině nebo spolu v kolektivu?

a.       V rodině je to o poznání ciziny zevnitř, v kolektivu mladých je to lepší, je to o setkávání a přátelství osobních lidí.

b.      optimální se jeví model „do rodiny na víkend“ a super rodiny, kteří se věnují svým hostům (adopce dětí).

c.       podmínkou je, že rodina musí umět jazyk a mít stejně staré děti.

  • Máte nějaké kontakty na ostatní účastníky?

a.       jadérko se hodlá scházet – poprvé už teď na Octoberfestu.

  • Prezident Valvoda na závěr poděkoval všem účastníkům za reprezentaci klubu, města i státu. Pokusíme se ty zážitky prezentovat, abychom mohli příště pokračovat. Protože osobní kontakty jsou velmi cenné i do budoucna. Popřál všem hodně úspěchů do školního roku a požádal o pomoc pod heslem „Mladí nám mohou pomoct mluvit s mladými“. 
  • Po vyčerpání programu ukončil B. Valvoda mítink ve 20, 00 hodin.

Pozvaní hosté

prezident Rotary klubu Freiberg p. Henning Oder