RC Most - setkání (28. 3. 2011, 19:00 - 21:00)

Pravidelné setkání

Přednáška

Mgr. Turbák: Mgr. Turbák, ředitel Scholy Humanitas

Program

 Program:

1)       přivítání hosta pana Puhally, který služebně působí v Bílině a rád by se na čas účastnil naší práce, představil mu RC Most a přivíral ho u nás - Valvoda.

2)       představení pana Turbáka, ředitele Scholy Humanitas - Valvoda

3)       Schola Humanitas, ředitel Mgr. Turbák

·         původně chlapecká škola anglického typu s celotýdenním programem, po dvou letech se změnilo a začaly se přijímat i dívky a záměr školy se rozšířil na celou oblast životního prostředí.

·         nápad se zrodil v hlavách tří přátel Doležal, Pakosta, Brožík – Šťovíček přišel jako ředitel ze základní školy Meziboří

·         první soukromá škola v ČR se záměrem ochrany a obnovy ŽP, první osnovy apod. byly vzorem pro ostatní školy.

·         odborná škola je zaměřována na praxi, žáci jezdí do terénu, mohou uskutečňovat své náměty, odborníci oponují práce studentů, atd.

·         studijní cesty do zahraničí – Norsko, pobyt v rodinách, angličtina, přímý kontakt k problematice ŽP, reciprocita v ČR

·         sportovní pobyty vždy spojené s geologií, botanikou apod. – sport a ozdravné pobyty vždy spojené s výukou

·         škola je úspěšná i díky úspěšným studentům – vítězové olympiád, úspěšní studenti univerzit, spolupracovníci zahraničních univerzit, …

·         problematika přihlášek na střední školy – student má možnost několika přihlášek, ale teprve když student přinese svůj přihlašovací lístek na konkrétní školu, z těch, na které jej přijali. Letos poklesne počet studentů v kraji o 3000 osob! Bude tedy obrovský boj o studenty.

·         Schola Humanitas je sice zřízená městem, ale financovaná přes kraj normativem daným počtem studentů. Kraj platí učitele, na provozní náklady přispívá zřizovatel, ale na dost si musí vydělat, resp. platí to rodiče 10 000,- ročně jako jednorázový poplatek. Naopak se zase neplatí za autobus při studijních cestách, za odborné praxe, na učebnice (všechny jsou zdarma – cca 3000 ročně)

·         162 žáků, max. je 8x22 studentů; plus dvě pracoviště univerzit: ČZU – 400 lidí (dálkaři), UJEP – dříve 50 denních studentů, kteří odešli do Ústí; je tu jedna skupina dálkařů. Univerzity se podílejí i na nákladech, ale asi jen třetinou, ostatní se musí sehnat vlastní činností školy.

·         studenta nelze vyhodit za to, že se neučí, že nechodí do školy – v pololetí se víceméně nic neděje, na konci roku může mít dvě pětky a pak je ředitel povinen mu umožnit opakování a teprve když má více než 2 pětky, tak jej může ředitel navrhnout k vyloučení. Demoralizace ostatních formou „nárazového studia“ je příšerná a škola s tím nemůže nic dělat. Teď konkrétně to jsou dva studenti, kteří již s tímto záměrem přišli.

·         přezkoušení studenta, který nesouhlasí se známkou na konci roku, a ředitel je povinen zajistit zkoušejícího, přísedícího a ředitele k tomu, aby o prázdninách, do 15 dnů od rozhodnutí zajistil přezkoušení.

Dotazy:

·         Jaký je profil absolventů a kolik stojí škola město Litvínov? 80 – 90% studentů odchází na VŠ, které berou skoro kohokoliv. Děti se těžko perou s překážkami, jakmile na ni narazí, rychle to vzdají (matematika, všeobecné předměty v prvních ročnících, …). Tady se klade důraz na chemii, biologii apod., tak odchází zejména na Přírodovědnou fakultu ÚK (jako jedna z mála odborných škol jsou vedeni jako „fakultní škola“, a díky tomu může využívat odbornou pomoc fakulty, jejich odborníků, jejich muzejních sbírek, …), ale nejvíc na VŠCHT a FŽP UJEP i FŽP ČZU. Škola dostává 4,5 mil. ročně na provoz od města, ale jen rozpočtově a plnění nemusí vždy být úplně celé a stejné v průběhu roku – i se stalo, že ke konci roku byl vyhlášen stop stav a nedostali vše. Vícezdrojové financování školy – vedle města, rodičů apod. ještě i nájmy za různé akce, které zajišťuje škola a pak příspěvek státu. Něco málo i od sponzorů.

·         Šťovíček – střední školy nejsou pro město povinností ze zákona, možná bude muset město odstoupit od této činnosti, protože na to nebude mít rozpočtové prostředky. Tady jsou navíc dvě vysoké školy, které zde provozují detašované pracoviště, a na jejich provoz již město nepřispívá. Školní jídelna vaří i pro gymnázium, navíc se zde konají i kulturní akce, které zase může využívat i město.

·         Štýs: často přicházím do styku s absolventy vaší školy na Univerzitách, jsou to studenti, kteří se hlásí ke škole a kteří mají poměrně úzkou specializaci a tedy šanci se stát vědcem, ale naopak i všeobecně vzdělané lidi, kteří jdou na ministerstva, na obce, … Je to pravda, úroveň zdejších studentů je lehce nadprůměrná, blížící se úrovni až bakalářských prací.

·         Švestka: dcery jsou absolventky, internát je fenomen, který drží studenty pohromadě.

·         Heger: mohli by studenti pomoci malým a středním školám s výpočty nejrůznějších omezení na internetu? Studenti by to možná mohli dělat, ale právní odpovědnost by za to nést nemohli.

·         Konečný: pomohla by nám škola s dalším Rotary Campem? Je to otázka peněz, které musíme sehnat. 150 tis. Kč bychom měli sehnat navíc, než dostaneme od districtu. Pokud seženeme, tak není problém camp zorganizovat. Musí však být jasno o financování.

·         Rothe: nabízí akci se studenty pro město, aby se zlepšila situace i v příjezdu do města

 

Valvoda otevřel druhou část programu – Otázal se přítele Šťovíčka jak se dá zvládnout Parlament a starosta Litvínova?

Šťovíček: můj cíl byl komunální politika, nechtěl jsem dělat velkou politiku, mám tři malé děti a hospodářství zde v Litvínově. Ale po nedobrovolném odchodu z radnice jsem založil občanské sdružení pro místní volby a s ním šel pod hlavičkou VV do komunálních voleb. Mezitím jsem se stal poslancem a předsedou výboru ŽP Parlamentu. V komunální politice jsem získal velkou podporu voličů, kterou nechci zradit. Diskutovali jsme v klubu i možnosti kandidatury druhého a třetího v pořadí (Vycpálek a Doležal) na funkci starosty, ale nepodařilo se to prosadit. Pustil jsem členství ve společnosti Educhem, zmenšil množství funkcí v Parlamentu, a nakonec se rozhodl, že to zvládnu a zatím to opravdu zvládám. Jsem si vědom, že je to na úkor rodiny, koníčků a všeho ostatního. Nepůjde to dělat dlouhodobě, jen pokud to zdraví vydrží. Odmítl jsem i kandidaturu na ministra školství, ale tam byl hlavní důvod, že nemohu trvale žít v Praze. Bez lesa být nechci. Poslancování je sice na čas, ale kdybych se v tuto chvíli měl rozhodnout, tak je mou prioritou poslancování a vedení výboru pro ŽP (zachování limitů).

Jak dlouho bude paralizované ministerstvo kauzami Drobil, fotovoltaika, … Ale to je dáno tím, že ODS se bojí a nemá jasno. Kritika přišla i z EU a nikdo zatím neví, jak s tím. VV jsou stranou „v záběhu“, přišli s nějakou loňskou vlnou, a ještě se stále hledají a učí. Ta parta mi však osobně sedla, zejména ti mladí, kteří jsou velkou šancí do budoucna, vč. všech žen, které mají i zkušenost z komunální politiky v Praze.


Valvoda ukončil debatu o škole i Šťovíčkovi a poděkoval oběma aktérům.

 

Pozvaní hosté

Juraj Puhalla, RC Poprad