RC Banská Bystrica - Činnosť Rakúsko-slovenského kultúrneho spolku (24. 1. 2022, 17:00)

Přednáška

Ing. Ingrid Holubčíková – Žalneva: Činnosť Rakúsko-slovenského kultúrneho spolku

Program

Stretnutie klubu 24.1.2022

(1822. klubové stretnutie od roku 1992 a 21. stretnutie v rotariánskom roku 2021/2022)

Rotary club Banská Bystrica (člen Rotary International) D 2240

  1. Otvorenie stretnutia
  2. Prednáška: Ing. Ingrid Holubčíková – Žalneva, Činnosť Rakúsko-slovenského kultúrneho spolku
  3. Diskusia
  4. Vnútro-klubové záležitosti
  5. Záver

Zápis

Zápisnica z 1822. klubového stretnutia od roku 1992 a 21. stretnutia v rotariánskom roku 2021/2022.

1. Otvorenie stretnutia

Prezident RC BB Dominik Belko otvoril stretnutie a privítal členov Rotary klubu Banská Bystrica a nášho hosťa, Ing. Ingrid Holubčíkovú-Žalneva. Zároveň odovzdal slovo J.Tomkovi, ktorý bol pozývateľom a pred samotnou prednáškou nám povedal pár slov o hostke.

2. Prednáška:

Ing. Ingrid Holubčíková – Žalneva, vyrastala vo Zvolene a v Banskej Bystrici študovala na Fakulte ekonomiky služieb a cestovného ruchu. Po skončení školy pracovala na kultúrnom oddelení v Kúpeľoch Sliač a potom na Ministerstve zahraničných vecí v Bratislave. Jej manžel (Bulharský občan) pracoval  v diplomatických službách a po niekoľkých rokoch strávených v Egypte a potom na striedačku na Slovensku a v Bulharsku sa v roku 1999 presťahovali spolu do Viedne, kde žijú dodnes. Tu začala pracovať ako sekretárka Rakúsko-slovenského kultúrneho spolku a od roku 2012 je aj šéfredaktora časopisu Pohľady.

Následne nám v peknej prezentácii predstavila činnosť ich spolku. Vo Viedni momentálne žije okolo 20000 Slovákov a mnoho iných národností. V počte obyvateľov Viedne sme tak až na 13. mieste (dokonca až za Bulharmi a Rumunmi) no v rámci celého Rakúska, ako sa uvádza, že žije až 45000 Slovákov a to sme na 10 mieste. V roku 1992 boli aj Slováci uznaní ako autochtónna národnostná skupina v Rakúsku, čo znamenalo aj pre činnosť spolku možnosť získať finančnú podporu od Rakúskej vlády.  Spoločne organizujú 2-3 krát do roka rôzne divadelné predstavenia (Radošinci, SND ...) a koncerty (Banskobystrická opera...). Pre mladých ľudí, ktorých získavanie do spolku je síce čoraz ťažšie, je lákavé aj interaktívne predstavenie Partička, ktoré zorganizovali už 4 krát. Ďalšie pravidelné podujatie je stretnutie s Dadom Naďom (špecialista na slovenskú literatúru), kde sa predstavujú rôzne knižné novinky a ich autori. Majú aj filmový klub a niekedy sa im podarí predstavenie nielen odpremietať, ale aj sa stretnúť a urobiť besedu s tvorcami filmu. No a ďalšou akciou sú rôzne besedy na rôzne témy, kde sa zároveň snažia odprezentovať slovenskú kultúru aj rakúskemu publiku. No a samozrejme zorganizovali niekoľko plesov viedenských Slovákov, kde boli krajania často oblečení v krojoch. Pre športovcov organizujú tiež rôzne podujatia, napr. tenisový turnaj a pravdaže nesmie chýbať ani folklór. Pri ich spolku existuje folklórna skupina Vinica. V roku 2003 vznikol nový spolok vo Viedni, je to školský Slovenský spolok SOVA, ktorý sa zameriava sa na výučbu slovenčiny pre deti našich krajanov a okrem toho organizujú tiež rôzne podujatia pre deti.

V rámci svojho voľného času pripravujú a vydávajú časopis Pohľady, ktorý vychádza už 4 krát do roka. V ňom predstavujú okrem iného aj mnohé významné osobnosti zo Slovenska. Už od r. 1938 sa vo Viedni ponúkali kurzy slovenčiny. V poslednej dobe vzrástol záujem o slovenčinu a tak aj študenti slavistiky tiež prispievajú do tohto časopisu. No a v neposlednom rade vydávajú napríklad aj básnické zbierky, antológiu poviedok 14-tich slovenských autorov a tiež rôzne nástenné a stolové kalendáre a pod.

Na záver D.Belko poďakoval hostke za pútavú prednášku a odovzdal slovo J.Tomkovi.

3. Diskusia:

Do diskusie sa prihlásili I.Patráš, P.Rusnák, D.Belko aj J.Tomka:

- prečo práve Viedeň? – nasledovala manžela (Bulharský občan, ktorý pracoval na ambasáde)

- ako funguje ekonomika Spolku? – majú členský príspevok (25 Euro/rok) a namiesto vstupného dobrovoľný príspevok. No bez dotácii Rakúskej vlády by nemohli existovať. Len 6 národnostných skupín dostáva podporu: Slováci, Česi, Chorváti, Slovinci, Rómovia a Maďari.  Dotácie žiadajú aj z Úradu pre zahraničných Slovákov.

- akým spôsobom sa distribuuje časopis? - (náklad 1100 ks) majú databázu asi 800 adries, z toho 600 v Rakúsku a zvyšok na Slovensku a do ďalších 15 krajín pre Slovákov v zahraničí. A naopak im chodia časopisy zo zahraničia...

- stretávate sa aj mimo kultúrnych podujatí? – zmenilo sa to oproti minulosti. Momentálne veľa krajanov ide cez víkend na Slovensko a aj trendom mladých ľudí nie je stretávanie sa v spolkoch. No a okrem toho veľa Slovákov, hlavne v Kittsee a okolí síce býva, ale pracuje na Slovensku.

Na záver pani Ingrid doplnila, že je aj členkou manželiek veľvyslancov pri OSN, ktorí okrem iného organizujú aj bazár. Sama má na starosti stánok s poštovými známkami a výťažok z predaja ide na pomoc rôznym projektom pre deti na celom svete. Vyzvala členov RCBB, ktorí môžu darovať svoje známky, aby podporili tento projekt.

J.Tomka poďakoval hostke a odovzdal slovo prezidentovi.

4. Vnútro-klubové záležitosti

D.Belko informoval členov o liste od B.Hirt, ktorý bude poslaný všetkým členom RCBB.

B.Kratochvíľ informoval o možnosti zorganizovať znova cyklo-kemp. RCBB spoločne s RC Zvolen sa však rozhodol vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu v tomto roku Cyklo-kemp ešte neorganizovať. S.Horváth o tom bude informovať p.Bíleka.

Ďalšie klubové stretnutie sa uskutoční 31. januára 2022 znova prostredníctvom on-line prenosu o 17:00 hod.

5. Záver

Prezident klubu poďakoval všetkým za účasť na tomto stretnutí a stretnutie ukončil.

Ke stažení