RC Banská Bystrica - Hvezdáreň Vartovka - pozorovanie nočnej oblohy (18. 8. 2022, 19:30)

Mimořádná adresa konání

Hvezdáreň Vartovka Banská Bystrica

Přednáška

Stanislav Kaniansky: Hvezdáreň Vartovka

Program

Stretnutie klubu 18.8.2022

(1447. klubové stretnutie od roku 1992 a 04. stretnutie v rotariánskom roku 2022/2023)

Rotary club Banská Bystrica (člen Rotary International) D 2240

  1. Výstup na Hvezdáreň na Vartovke 
  2. Otvorenie stretnutia
  3. Prednáška: Stanislav Kaniansky,  Hvezdáreň Vartovka - história a súčasnosť.
  4. Pozorovanie nočnej oblohy
  5. Záver

Zápis

Zápisnica z 1447. klubového stretnutia od roku 1992 a 04. stretnutia v rotariánskom roku 2022/2023.

1. Výstup na Hvezdáreň na Vartovke

Stretli sme sa o 19:30 na parkovisku pri Mičinskej ceste, odkiaľ sme spoločne (väčšina autami, niektorí peši a traja odvážlivci aj na bicykloch...) vyšli ku Hvezdárni na Vartovke.

2. Otvorenie stretnutia

Prezident RC Banská Bystrica Ing. Stanislav Horváth a RNDR. Stanislav Kaniansky, vedúci Hvezdárne v Banskej Bystrici a zástupca riaditeľa KHaP MH pre projektovú činnosť privítali účastníkov „nočnej výpravy“ pri Hvezdárni na Vartovke.

3. Prednáška: Stanislav Kaniansky, Hvezdáreň Vartovka - história a súčasnosť.

Pán S.Kaniansky nás oboznámil s históriou a súčasnosťou hvezdárne. Na juhovýchodnej strane vrchu Urpín bola v 16. storočí vybudovaná strážna veža – vartovka, ktorá dala meno celému vŕšku a bola súčasťou obranného systému veží, ktoré slúžili na výstrahu pred blížiacim sa nebezpečenstvom. V stredoveku to boli predovšetkým časté osmanské nájazdy, ktorými bol tento kraj sužovaný. Vŕšok, kde stála staručká veža, bol odjakživa obľúbeným výletným miestom Bystričanov. Začiatkom 60. rokov minulého storočia tu vyrástla Ľudová hvezdáreň. Prvé astronomické a meteorologické pozorovania boli v Banskej Bystrici vykonané už za čias pôsobenia Mateja Bella. Prvé pozorovania, doložené podrobnými zápismi, boli vykonané v roku 1855. Uskutočnil ich fyzik a astronomik Karol Zenger. V roku 1946 vznikol prvý astronomický krúžok pri Gymnáziu Andreja Sládkoviča, ktorý sa venoval hlavne pozorovaniu meteoritov. Niektorí členovia pozorovali aj planéty, kométy a iné astronomické úkazy. Ďalší astronomický krúžok vznikol v roku 1952 pri vtedajšom n. p. Smrečina Banská Bystrica. V tomto krúžku používali prvý vlastný astronomický ďalekohľad. Krúžok fungoval nepretržite až do roku 1972. Tretí astronomický krúžok vznikol v roku 1955 pri Vyššej pedagogickej škole. Jeho hlavným cieľom bolo vybudovanie Ľudovej hvezdárne, ktorá bola pôvodne projektovaná na kopci Graniar. Táto stavba však bola zamietnutá a tak vznikol nový návrh a projekt prestavby starej veže na Vartovke. V roku 1961 vznikla nová hvezdáreň, v ktorej pracovali aj členovia bývalého astronomického krúžku. Ľudová hvezdáreň na Vartovke bola slávnostne otvorená 2. mája 1961. O desať rokov sa z Ľudovej hvezdárne stala Krajská hvezdáreň. Rozšírením pôsobnosti sa rozvíjala aj hvezdáreň. Pribúdali návštevníci aj nové priestory – prednášková miestnosť, audiovizuálna učebňa a knižnica. V roku 1995 sa začala stavba druhej kupoly hvezdárne. Od roku 1996 sa hvezdáreň na Vartovke stala súčasťou Hvezdárne a planetária M. Hella v Žiari nad Hronom. Na hvezdárni sa v súčasnosti nachádza horná kupola s pozorovateľňou, kde je umiestnený hlavný teleskop Celestron 1 400 XLT na CGE montáži. V dolnej kupole je umiestnený ďalekohľad Coudé s refraktorom 150/2 250. Hlavnou činnosťou hvezdárne je pozorovanie Slnka, zákryty nebeských telies, zatmenia Mesiaca a Slnka, pozorovanie meteoritov a medziplanetárnej hmoty a rôzne ďalšie pozorovania.

4. Pozorovanie nočnej oblohy

Po zotmení sme sa presunuli na horné poschodie hvezdárne, odkiaľ je nádherný výhľad na Banskú Bystricu a jej okolie a zároveň sme sa rozdelili na dve skupinky, ktoré postupne navštívili kupolu hvezdárne a sledovali objekty – Jupiter, Saturn a Hviezdokopy.

Jupiter je piata planéta v poradí od Slnka, najväčšia a najhmotnejšia planéta našej slnečnej sústavy. Je pomenovaný po rímskom bohovi Jupiterovi. Je zároveň prvou planétou od Slnka, ktorá nemá pevný povrch. Jeho búrlivá atmosféra plynule prechádza do plášťa a vo väčších hĺbkach do horúceho jadra.

Saturn je šiesta planéta Slnečnej sústavy v poradí od Slnka, po Jupiteri druhá najväčšia z planét. Je známa i z prehistorického obdobia. Pomenovaný bol podľa rímskeho boha Saturna, ktorý je obdobou gréckeho Krona.

Hviezdokopy sú skupiny hviezd, ktoré gravitácia drží pokope. Rozlišujeme dva odlišné typy hviezdokôp: guľové hviezdokopy sú tesné skupiny stoviek tisícov veľmi starých hviezd, zatiaľ čo otvorené hviezdokopy obsahujú menej ako niekoľko stoviek hviezd a sú často veľmi mladé.

5. Záver

Na záver S.Horváth poďakoval všetkým za účasť a S.Kanianskemu za pútavé rozprávanie a prezentáciu hviezdnej oblohy a odovzdal mu našu pamätnicu RCBB.