RC Most - návštěva Povodí Ohře (9. 9. 2024, 13:00 - 15:00)

Mimořádná adresa konání

ředitelství Povodí Ohře Chomutov

Zápis

Prezident klubu představil klub a jeho činnost a jednotlivé členy klubu.

Exposé k problematice provedli generální ředitel Ing. Jan Svejkovský, dále vedoucí odboru vodohospodářského dispečinku Ing. Michal Tanajewski a vedoucí odboru vodohospodářského rozvoje Ing. Václav Svejkovský.

Úvodem jsme byli odkázáni na webové stránky www.poh.cz

Státní podnik je rozdělen do třech částí, a sice závod Karlovy Vary, provoz Chomutov a závod Terezín. Spravují 8 vodárenských nádrží a 22 menších nádrží, plošně vodu o velikosti 10.000 km2.

VHS dispečink nutná spolupráce s ČHMÚ – předpovědi počasí ke stavu vodních toků. Dispečink pravidelně ráno komunikuje s hráznými majícími na starost provoz a údržbu přehradní hráze, tedy provádějícími manipulace na dílech. Zajímavostí je, že komunikace je prováděna výhradně telefonicky, která je dnes nutně šifrovaná, kvůli zneužití AI napodobením hlasu apod. Výroba elektriky na malých vodních elektrárnách je pro podnik významným zdrojem příjmů.

Zajímavosti z diskuze:

Jezero u Chabařovic Milada a sokolovské jezero Medard jsou bilančně vyrovnaná jezera, na rozdíl od jezera Most, které je nutno kvůli odparu dopouštět. Současný trend je nová jezera (ČSA a Vršany) nedopouštět, nechat je zaplnit vodou samovolně. Rotariáni upozorňují, že ovšem enormní obsahy spodních vod s arzénem, železem a dalšími těžkými kovy nikdo neřeší. Rovněž tak se neřeší oddělení spodních vod jílovou izolací. Pokud nebude izolováno včas, do vody jezera již nikdo jíl nedá. Povodí Ohře podávalo vládě podklady pouze ve vztahu k bilančním množstvím, nikoliv kvalitu vod. Unipetrol prý váže vysoké hodnoty vod z Bíliny, kvůli které prý nelze jezero ČSA napouštět z řeky Bíliny.

Dále hovořeno k problematice propojení jezer Libouš a Nechranice třeba tunelem (eventuelně dvojice štol), ale tunel ve výsypce těžko, nebo plavebním kanálem ve výsypce, nutně malé svahy, vychází to na šíři plavebního kanálu 1,4 km k překonání 50 metrového kopce mezi jezery. Obě jezera by měla svou hladinu ve stejné výši, vázaly by 65 mil m3, šlo by o největší rezervoár vody, bilančně by přítoky s výpary byly vyrovnané.

Vodní dílo Kryry na Podvinickém potoku je plánováno na léta 2034-2041. Objem skoro 9 mil m3. Přítoky Podvinický potok, Březnice, Bílenecký potok a Rovná. Účel retenční pro blízké okolí ohrožené suchem nejméně do roku 2100.

Odtrubnění Koridoru. Trubky po 40 letech stárnou, svislé poklesy na mohutné výsypce téměř ustaly, zajímavostí jsou vodorovné pohyby čtyř trubek uložených na pražcích, mezi trubky se nesmí vstupovat, kdy vlivem teplotních změn a toho, že koridor vytváří půlobouk jsou boční trubkové posuny za sekundu i 80 cm - mrtvá srnka neuhnula trubkám. Nové koryto bude po stranách betonové a založené do neprosákavé hloubky. Na dně koryta bude možná folie. Koryto nahradí 3355 metrů trubek a díky meandrování koryta půjde o novou celkovou délku 4,7 km, spád 30 metrů, s nějakým jezírkem po trase se nepočítá, vtokový objekt bude upraven, současné nouzové koryto zůstane. Výhoda, že se v novém korytě bude samovolně voda čistit, což v trubkách nešlo. Cena 150 mil Kč.

Na závěr byly diskutovány přečerpávací elektrárny, kolega Štýs zmínil studentskou práci o horní nádrži nad lomem ČSA umístěnou na Jedlovém vrchu.

Zapsal Jaroslav Huráb