RC Most - Luděk Forman (4. 11. 2024, 19:00 - 20:30)

Adresa konání

Oblastní muzeum a galerie v Mostě
Čsl. armády 1360/35, Most, 434 01

Program

Exposé Luďka Formana 

Zápis

Úvodem Milan Machovec zmínil Františka Jochmana, ředitele Asistenčního centra a Pavla Chýle, ředitele firmy Delfy, se kterými bylo jednáno, a měli by zájem se stát novými členy. Hlasování o jejich členství se zdržel jeden, ostatní pro. František Jochman a Pavel Chýle se tedy budou ucházet o to stát se novými členy Rotary Clubu Most.

Dále prezident klubu předal slovo Jiřímu Konášovi, který uvedl, že setkání s mosteckým mysliveckým sdružením dne 11. 11. 2024 bude v 17.00 hodin a jak se na místo dostat a kde zaparkovat.  Přijedete-li na Resl k rybníčku na vrcholu, vpravo uvidíte kovovou závoru, která bude otevřena. Pojedete touto cestou z kopce a po 800 metrech je vpravo hájovna s parkovištěm. V hájovně se setkání koná. Dále Jiří Konáš spočítal přihlašované osoby a požádal o nahlášení počtu osob těch, co se ještě nevyjádřili.

Milan Machovec dále představil hosta, který uvedl, že je mu 73 let, vystudoval vysokou školu zemědělskou obor strojní. Nastoupil po škole do STS Hrobčice, později byl ředitelem Prefy Trmice, a nakonec se navrátil do STS Hrobčice. Všude uplatnil své strojní vzdělání. Do Seifenu začal jezdit díky synovi, který zde pobýval na výměnném pobytu ke zlepšení němčiny. Bylo to před 33 lety. Poznal tu krušnohorskou tradici vyřezávaných hraček. Shodou okolností využil dobře vybavenou dílnu v STS a nabídl německému prodejci spolupráci, našlo se i několik míst pro invalidní zaměstnance. Jeho zájmem je rovněž životní prostředí, v průběhu života se zasazoval o zalesnění Krušných hor. A to svou prací v krajském zastupitelstvu, šlo mu o obnovu lesů - smrk pichlavý přivezený z Kanady aj. Díky členství v krajské hospodářské komoře a za pomocí pana Činčaly se dostal blíže k předsedovi vlády a Babiš vlastnil školku, co potřebovala práci, a tak se vše setkalo a studie zalesňování mohla býti realizována - šlo o hodnotu 5 mld. Kč.

K dotazům - cenové relace jsou pro tuzemský prodej nezajímavé, návrhy figurek dělají Němci, materiál vozí ze Skandinávie, kde duby rostou pomalu a dřevo je pro řezbářské účely vhodnější, alchymie sušení dřeva, Jung popřál, aby tradici udrželi co nejdéle, letos slaví Seifen 700 let a doporučuje návštěvu, pozor na soboty, kde sem najede 120 - 160 autobusů a jsou sem směrovány mimořádné vlaky, seifenský akvapark byl dlouho v nečinnosti, letos by již měl fungovat hlavně pro místní školy. Zajímavostí je, že poblíže parkoviště u lesa je vyhlouben rybník, v něm se namáčí hlavně buky, musí být ve vodě jeden rok a dřevo tak pomalu vysychá. Pan Forman je rovněž lyžař – sjezdař. Další zmíněná zajímavost: proč je v SRN kůrovce méně - smrk se totiž dokáže přírodní cestou ubránit do věku 60 let, ale u nás je dovoleno smrky kácet po 90 letech jejich života, kdežto v Německu po 60 letech… Na závěr pan Forman zmínil nekalou konkurenci čínského zboží ve vztahu k figurkám ze Seifenu a to, že veškerá poptávka po zboží v Seifenu se realizuje právě teď na konci roku.