Eduard Model Accessories s.r.o., Mírová 170 sídlí v Obrnicích a má sklad v obci Korozluky-Sedlec. Ve vedení společnosti jsou Vladimír Šulc/který měl za svého působení v chemičce přezdívku Eduard/, Stanislav Motl / podával nám také výklad/ a Karel Pádár. Marketing a PR dělá Jan Bobek, který nás z většiny provázel a informoval o firmě v zasedačce, kam jsme byli nejdříve pozváni. Na konci exkurze jsme prošli v suterénu nástrojárnu, výrobnu leptů a matric a dále ve 2 patře jsme poznali pracoviště Martina Ferkla a Jana Zdiarského- Eduard Publishing.
Společnost Eduard vznikla v roce 1989 v prádelně rodinného domku v Mostě, kde nejdříve vyráběli zakladatelé firmy leptané kovové díly pro vlastní modelářské aktivity. V roce 1990 se rozhodli dodávat do prodejní sítě první fotoleptanou sadu Su-25K v měřítku 1/48. Prodeje byly natolik povzbudivé, že se přestěhovali v roce 1991 do větších prostor, kde zahájili sériovou výrobu. Produkty od letadélek byly rozšířeny také na plavidla, následovalo další stěhování. V roce 1996 se firma nastěhovala do objektu bývalé budovy Pramen na náměstí v Obrnicích. Zde zavedli novou technologii výroby plastikových stavebnic. Práce s kovovými formami umožňující vyrobit tisíce výrobků výrazně pozvedla firmu. Dokonce zahájili výrobu stavebnic a leptaných kovových dílů pro další firmy. Nově zavedený „kovový“ povrch leptaných dílů zabraňuje korozi a napomáhá přilnavosti barev, to vše poskytuje náročným modelářům dokonalý základ pro špičkové modely. Naprostou novinkou jsou stavebnice počítačovou metodou zmenšeny do měřítka 1/48 s mnoha jemnými detaily za minimální stavební náročnosti, kterou zvládnou i děti.
Z hlediska marketinku firma povýšila svou činnost, když 17.12.2024 vyšlo nulté číslo časopisu EDUARD MODELLER’S DEN a 17.1.2025 vyšlo první číslo tohoto časopisu, který ve své první polovině je vybaven příběhy kolem skutečného letectví a to i třeba nyní válkou ve vzduchu na Ukrajině, dále historických článků, průvodci muzeí a rozhovorů se zajímavými osobnosti. Ve druhé polovině jsou fakta k modelům. Odběr časopisu je spojen s různými slevami na odběr výrobků firmy. Netradiční je také novoročenka firmy v ceně 95 Kč k mání na e-shopu firmy, kdy tato fotoleptaná mosazná grafika 20x7 cm v siluetě bombardéru Lancaster skrývá řadu překvapení. Hlavní myšlenkou marketinku je prodat výrobek s příběhem.
Při výkladu jsme poznali ředitele marketinku Jana Bobka, ukázal nám „Plastic Kits“—„Víkendová edice“-Spitfire MK.IXc, dalším byl „Profipack“ Mustang P-51B/C obsahující navíc masky ke krytí a fotolepty pro detaily a třetím druhem výrobků jsou doplňky z pryskyřice či 3 D tisku pro jemnější detaily na modelech.
Vznik modelu trvá déle než rok, nejdříve je shromažďování informací o letadlu v archivech, časopisech a knihách, pak se vše předá konstruktérům pro tvorbu 3 D modelu a jejich práce trvá 1 rok, porovnávají se součásti například v muzeích na světě reprezentovaným letadélkem. Je zajímavé, že jako konstruktérky zde vynikají ženy.
Při dotazech jsme se dozvěděli, že filosofie podniku je prodat, soustředí se na legendární letadla, aby oslovili co nejvíce klientů, začali 1 sv. válkou, ale o tu má zájem jen 4% klientů. Důležité je vybrat silné téma např. sté výročí náletu na Pearl Harbor, zajímavé je, že civilní letadla nejsou tolik žádaná. Objemově tržby firmy v r. 2022 činily 140 mil Kč. Polovina byla za modely a polovina za lepty, odlévané díly a obtisky. Jelikož tento obor prodeje je takzvaně zbytou věcí, silně se tu projevují světové krize-covidová, válečná… V E-Shopu mají 90 tisíc klientů, mají věrnostní klub, slevové akce vizualizované králíkem Bobkem. Časopis Info Eduard je možné odebírat i on line, v něm budou prodávat i reklamní plochu. Nejvíce výrobků prodají v ČR 30 mil Kč, v SR 2,5 mil Kč, USA 27 mil Kč, Britanie Německo 18 mil Kč ost. 3,6 mil Kč. Za některé zobrazení letadel především Boing je třeba platit. Ve světě patří mezi deset velikých výrobců. Jsou to Japonci, Korejci, Čína a Evropa a zde dokonce i dvě firmy na Ukrajině. Ruská f. Zvezda byla oddělena díky politice Ruska-restrikce. Formy se vyrábí v suterénu firmy v nástrojárně, balicí krabice pro prodej vyrábí firma K+B Most ing. Petra Hegera. Kamenné modelářské prodejny zanikají. V Mostě již zanikla, jen Teplice a Liberec. Z rok vyprodukují 4 modely. Firma podporuje mládežnické a dětské kroužky, dokonce i pro svaz britských válečných veteránů-dodávají zdarma stavebnice. Firma má 130 lidí včetně skladu a expedice v Sedleci. Technologie obrábění probíhá díky 5-osového CNTéčka. Formy jsou z duralové slitiny. Plast je granulovaný polystyrén, jde o to, aby měl přísady eliminující mastnotu na povrchu, aby šly lepit polepy.
Obecní úřad Obrnice, Mírová 70 starosta obce Stanislav Zaspal.
V zasedačce úřadu jsme se od starosty dozvěděli, že obec má 2150obyvatel, k obci patří České Zlatníky. NA sídlišti žije 1400 obyvatel, ¾ jsou sociálně slabí, nešťastná privatizace zapříčinila, že obci patří ze 17 paneláků pouze jeden, nelze tedy ovlivňovat bytovou politiku v obci. V paneláku je domovník placený obcí. V obci působí velké firmy M+L, Herkul-koupil Křetínský, Eduard, STK, SOS Petr Augusta, Autus paní Dolejšová, bohužel motorest na okraji obce je a bude nadále uzavřen, dokud podnikatel Francesco Tympano svou nemovitost nevyřeší. Oproti Chanovu s 800 problémovými obyvateli je v Obrnicích 1400, s nezaměstnaností jsou Obrnice 5 v ČR se 16 %, základní škola 90% Romů, inkluze, finance. V 1 třídě 40 dětí, povinnou docházku ukončí 12 dětí. Mateřská školka byla vyhodnocena jako nejlepší v kraji. V obci je praktický lékař Dr. Krčmář a dětská lékařka, 4 vietnamské večerky, pošta, hospoda, vyhlášené řeznictví, kotelna na plyn, obvodní oddělení policie. Došli jsme k názoru, že v každé obci jsou problémy, avšak obec si vede na výbornou při tak nepříznivé skladbě obyvatelstva.
Zapsal Jaroslav Huráb, fotil Milan Machovec