Pána Bindera sme pozvali na prednášku pri príležitosti 25. výročia prehradenia Dunaja a zahájenia prevádzky Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros. Dozvedeli sme sa dosiaľ nepoznané a predovšetkým nepublikované fakty, ktoré predchádzali vybudovaniu priehrady na Dunaji. Objasnil medzinárodno – politické súvislosti po II. Svetovej vojne, kedy sa oživila myšlienka vybudovania priehrady na spoločnom úseku Dunaja. Nepoznaná bola úloha politikov ZSSR, Chruščova a Brežneva. Vývoj, aj v tejto technickej oblasti, odvodil od politických procesov v 50. rokoch, spomenul postoje vtedajších vládnych a straníckych orgánov.
Na dramatické chvíle pred prehradením Dunaja pán Binder spomínal: „Cítil som obrovskú zodpovednosť za prehradenie Dunaja. Vedomie, že keď neprehradíme Dunaj v októbri 1992, už nikdy nebude Vodné dielo Gabčíkovo v prevádzke, bolo neznesiteľné. Tak isto predstava, že odporcom vodného diela nebudeme môcť dať lekciu z absurdnosti ich tvrdení,” spomínal pán Binder. Dodal, že konečné rozhodnutie o prehradení Dunaja, ktoré padlo 24. októbra 1992, ostalo na ňom. „Dňa 23. októbra, deň pred ohláseným prehradzovaním, v súlade s rokovaním vlády z 20. októbra zasadal krízový štáb. Viac než štvorhodinové rokovanie neprinieslo žiadne rozhodnutie. To ponechali na riaditeľa Vodohospodárskej výstavby”.
Počas 25. ročného prevádzkovania VD sa potvrdili kvality vodného diela tak, ako to predpokladali autori projektu. Nepotvrdila sa žiadna z negatívnych prognóz odporcov vodného diela. Realizáciou náhradného riešenia zdrže Hrušov - stupňa Čunovo, výhradne na území SR, sa zabránilo obrovským environmentálnym a ekonomickým škodám, ktoré by vznikli prerušením prác na vodnom diele a následne neuvedením Vodného diela Gabčíkovo do prevádzky.
Pán Binder v závere odpovedal na viaceré otázky týkajúce sa využitia objektov prehradenia a vybudovanie umelého kanála pre vodné športy. Unikátne riešenie pomohlo vychovať viacerých olympijských víťazov. Vodný slalom sa stal najúspešnejším športovým odvetvím Slovenska.
Spomenul súčasné nepriaznivé obdobie a nevyužitie príležitostí na prípravu projektov na zachytávanie vody na území Slovenska. Viaceré krajiny v Európe už naštartovali programy na udržanie vody v krajine. Bude to strategická úloha. Viacerí sa pýtali na prípravu odborníkov - priehradárov, vodohospodárov, hydrotechnikov a pod. Aj v tejto oblasti je kríza. Oslovuje vládu a parlament, dáva návrhy na vybudovanie nových vodozádržných priestorov, vodárenských nádrží, ale nie je vypočutý. Spolupracuje s českými vodohospodármi, presadzuje vybudovanie kanála Dunaj – Odra – Labe. Inšpiruje sa Tomášom Baťom.
Zažili sme príjemné a obohacujúce stretnutie s významným vodohospodárom, legendou vodného staviteľstva. Pán Binder, napriek svojmu veku (86 rokov), pútavo a chronologicky presne porozprával príbeh a peripetie výstavby najvýznamnejšej vodnej stavby na Slovensku a najväčšieho vodného diela v a strednej Európe.