Program

Zápis ze schůzky členů RC Trutnov

konané dne 19. 9. 2019 na atletickém stadionu Lokomotivy Trutnov za účasti 7 členů.

Přítomní členové: Richard Houdek, Robert Hradecký, Karel Javůrek, Jirka Malinský, Vašek Němec, Karel Rada, Vašek Flandera

Hosté: starosta Ivan Adamec, ADG  Petr Javořík, Eva Vrabcová Nývltová, Adam Sogel, pí Soňa Houdková, pí Helena Javůrková, obě dcerky Roberta Hradeckého s kamarádkou

Omluveni:  Richard Ferkl, Jarda Kužel, Petr Sogel, Honza Doubek

Čtvrté zářijové setkání členů našeho Rotary klubu se uskutečnilo u příležitosti realizace druhého ročníku World marathon challenge, který jsme letos opět po roce v Trutnově organizovali. Sraz účastníků byl v 8.00 hodin na městském atletickém stadionu. V tu dobu byl již na stadionu ADG Petr Javořík, který přivezl a sám nainstaloval řadu panelů k propagaci Rotary. Vašek Flandera, jako první z členů klubu, přivezl občerstvení pro závodníky, které aktivně rozdělil do šesti plastových přenosek, čímž oproti loňskému závodu velice zjednodušil distribuci pro jednotlivé školy. Zhruba do 8.30 hodin se na stadion dostavily i všechny soutěžící ZŠ i se svými řediteli a s učiteli tělesné výchovy. Každá škola hned po příchodu na stadion dostala svoji přenosku s občerstvením, závodní trika pro děti, startovní čísla a špendlíky na jejich připevnění. Svoje triko 2 XL a štafetový kolík dostali jednotlivě i ředitelé škol, neboť právě oni měli za úkol zahájit štafetový běh na prvním 195 metrů dlouhém úseku. Děti si odložily svoje tašky a civilní oblečení do jedné velké šatny. Učitelé ZŠ předali sekretáři RC soupisky svých týmů, v nichž se u ZŠ náměstí Míru a u ZŠ Schulzovy sady musely provést korekce oproti předem zaslaným seznamům soutěžících. Podle nich se musely následně ručně vyplnit předem vytištěné pamětní listy. V 8.45 hodin se uskutečnilo oficiální zahájení závodu. Družstva všech šesti škol nastoupila proti tribuně a sekretář RC představil hosty. Právě v tu dobu se poněkud zhoršilo počasí, neboť začalo drobně pršet. Přeháňka trvala naštěstí pouze několik minut a pak již následovalo sice chladné, ale chvílemi i slunečné počasí. Po úvodu předal sekretář mikrofon starostovi Trutnova Adamcovi, který pozitivně hodnotil náš Rotary klub, který zajišťuje organizaci akce podporující pohybovou aktivitu dvou stovek dětí. Po starostovi se přihlásil o slovo ADG Petr Javořík, který krátce pohovořil o rotariánské akci Polio plus, na níž bude věnován eventuální výtěžek z tohoto dětského maratonu.  Dalším významným hostem byla sportovní celebrita Eva Vrabcová Nývltová, která jako nejlepší maratonkyně naší historie dokázala získat medaili na posledním mistrovství Evropy. Ta jakýkoli úvodní proslov odmítla, ale zato se následně plně angažovala jednak jako rozhodčí, jednak v závěru soutěže při předávání medailí. Po oficiálním úvodu již mohlo dojít k zahájení soutěže. Na start se nejprve postavili ředitelé všech zúčastněných škol a sám starosta Adamec se ujal odstartování závodu. Ředitelé dodrželi svoji vzájemnou úmluvu a tak předávali štafetové kolíky prvním dětským závodníkům prakticky současně. Děti se do závodění pustily s velkou vehemencí a tak se do vedení v prvních dvou kolech předháněly v čele závodu ZŠ ze Dvora Králové se ZŠ Komenského z Trutnova. Počínaje třetím kolem již byla ve vedení závodu vrchlabská ZŠ nám. Míru, která postupně až do cíle zvyšovala svůj náskok před ostatními týmy. Při běhu vrchlabských dětí bylo vidět, že se žáci sportovních tříd na této škole v tréninku věnují i štafetovému běhu. Předávání štafetového kolíku tam probíhalo v plném běhu předávajícího i přebírajícího závodníka. U ostatních škol byly k vidění často dost krkolomné předávky štafety, při nichž se mnohdy oba závodníci skoro zastavili. Tak vlastně na každé předávce kolíku žáci z Vrchlabí získali několik vteřin náskoku. Při 210 štafetových předávkách se jen tento fakt musel projevit několikaminutovým náskokem před ostatními školami. Do závodu se všechny děti vložily s velkým zápalem za hlasité podpory svých učitelů nebo i ředitelů zejména trutnovských škol. Na výsledcích, které dosáhly, se projevilo zda jsou na škole sportovní třídy, v nichž se děti věnují pravidelnému běžeckému tréningu. Proto také druhé místo obsadila trutnovská ZŠ Komenského, v níž jsou také sportovně zaměřené třídy. Na třetím místě se umístila královédvorská největší ZŠ Schulzovy sady, ve které je  rovněž  velký počet dětí pravidelně trénujících v různých sportovních oddílech. Na zdárném průběhu závodu se podílelo 12 rozhodčích, kteří zapisovali průběžně dosažené časy jednotlivých škol. Mezi nimi se objevil i náš dřívější člen Petr Just. Sledování předávek štafet na protilehlé části stadionu zajišťovali ve funkci pomocných rozhodčích členové našeho Rotary klubu a jejich rodinní příslušníci – pí Soňa Houdková, Adam Sogel a dcery Roberta Hradeckého. Několik kol před závěrem závodu zjistili učitelé vrchlabské ZŠ, že by jejich tým mohl dosáhnout kýžené mety, s níž do závodu vstupují všechny školy na celém světě. Jde o dosažení času, kterým by byl překonán světový rekord v maratonu dospělých – 2 : 01 : 39. To se nakonec vrchlabské ZŠ náměstí Míru podařilo, když dosáhla času 1 : 58 : 57. O více než 4 minuty byl horší čas druhé školy ZŠ Komenského. Ta přitom při letošním závodu překonala svůj čas z minulého roku o 14 a půl minuty!!! Na třetím místě se umístilo družstvo ze ZŠ Schulzovy sady. Tak se stalo, že na stupně vítězů k převzetí pohárů nastoupili kapitáni ZŠ ze všech tří měst trutnovského okresu, které se dětského štafetového maratonu zúčastnili. K dekorování všech jednotlivců družstev na stupních vítězů zlatými, stříbrnými a bronzovými medailemi se ujala naše nejlepší maratonkyně Eva Vrabcová Nývltová. S nadšeným vítězným vrchlabským družstvem se i společně vyfotografovala. Se svými výsledky se postupně nechala pozvaným fotografem Šálkem zvěčnit i ostatní družstva. Největší nadšení z druhého družstva ZŠ Komenského projevil ředitel školy Horčička, jehož tým prokázal oproti loňsku největší zlepšení a sám ředitel se letos poprve zapojil i do běhu ředitelů ZŠ na prvním úseku štafety. Za třetí místo byli vděčni i učitelé TV ze Dvora Králové, neboť porazili většinu trutnovských škol. Svůj dobrý výsledek následně prezentovali i na královédvorském webu a jako jediní za možnost účasti na dětském maratonu organizátorům dodatečně e-mailem ještě poděkovali. Proti výsledku čtvrté školy ZŠ kpt. Jaroše protestoval ředitel ZŠ z Poříčí, neboť zjistil, že propozice závodu související s věkem závodníků, si zástupce ředitele špatně vyložil a delegoval do závodu i děti, které již přesáhly věkovou hranici 14 let. V příštím ročníku závodu bude nutné propozice ještě více upřesnit, aby k chybnému výkladu již nemohlo dojít. Určitým zklamáním bylo umístění ZŠ Mládežnická, která byla v minulém roce mezi trutnovskými školami nejlepší. Jejich výsledek souvisel s faktem, že pro letošní závod nominovali výrazně mladší závodníky, než ostatní školy. Na posledním místě se umístila ZŠ na Polské, což ředitel Zdeněk Švarc zdůvodňoval malým počtem žáků na škole a tím i omezenějším výběrem aktivních sportovců.

Celkově lze konstatovat, že se organizovaný závod líbil jak žákům, tak i doprovázejícím dospělým učitelům. Proto již s předstihem domlouvali svůj zájem o účast v dětském maratonu i v roce 2020.