Adresa konání
Rotary club Banská Bystrica, Hotel Národný dom
Národná 11, Banská Bystrica, 974 01
Přednáška
Madaline Vadkerty: Listy, ktoré ľudia písali prezidentovi Tisovi
Program
- Otvorenie stretnutia
- Prezentácia
- Vnútroklubové záležitosti
- Záver
Rotary club Banská Bystrica (člen Rotary international), D 2240
Zápisnica zo 1729. klubového stretnutia od roku 1992 a 15. stretnutia v rotariánskom roku 2019/2020.
Stretnutie viedol: Ľ. Hadvičák, prezident
Pozvaní hosté
Madaline Vadkerty
Beata Hirt, správkyňa KNZM
Monika Pastuchová, hovorkyňa mesta BB
Zápis
Ad 1) Otvorenie stretnutia
Stretnutie otvoril a viedol Ľubomír Hadvičák, prezident klubu. Privítal Američanku žijúcu momentálne na Slovensku Madaline Vadkerty, ktorej následne odovzdal slovo.
Ad 2) Prezentácia p. M. Vadkerty
Pani Vadkerty pripravuje knihu o listoch obyčajných ľudí pre prezidenta Tisa.
- Ovláda 17 jazykov. Jej bratranec ovládal 20 jazykov a druhý bratranec 17 jazykov.
- Bola v diplomatickej službe USA ako odborníčka na Sovietsky zväz. Istú dobu tiež žila na Sibíri.
- Po revolúcii odišla zo služby a niekoľko rokov žila aj na Slovensku, kde mala spoločnosť na pomoc pre americké spoločnosti, ktoré chcú obchodovať so Slovenskom a organizovala na podporu tejto spolupráce aj príslušné konferencie.
- Po 6 rokoch odišla do USA a začala pôsobiť vo Washingtone v múzeu Holokaustu. Po 7 rokoch ju múzeum Holokaustu poslalo do Srbska, ale aj do iných krajín v Európe. Nielen zbierala údaje, ale ich aj študovala.
- Videla aj listy, čo písali ľudia Tisovi. Rozhodla sa, že sa raz vráti a napíše knihu. Založila firmu vo Washingtone pre ľudí, čo prežili mučenie. Boli až z 80 krajín, obyčajne žiadali o azyl v USA. Tak sa učila aj ťažký jazyk Etiópčanov.
- Potom odišla do dôchodku a vrátila sa na Slovensko. Píše predmetnú knihu ako beletriu. Mala by vyjsť v marci budúceho roku. Informácie zbiera hlavne cez internet. Začala študovať na univerzite o Holokauste v magisterskom štúdiu.
Ukážku jedného listu z 24. marca 1942 prečítala Monika Pastuchová. Išlo o prosbu o zastavenie deportácií a o to, aby ľudí neposielali do chudobnejšej oblasti v Poľsku a Ukrajine. Robia s nimi ako s dobytkom. "Veď sme v slobodnom štáte a tu chceme zostať. 95 percent národa s nami cíti, chceme zostať tu a budovať Slovensko", písalo sa v liste, ktorý napísal Jozef M. Potom napísal ešte 4-krát. Od mája 1942 sa odmlčal.
- Takých listov prečítala p. Vadkerty cca nad 1000.
- Ďalší prípad židovského občana zo Sučian. Žiadal Tisa o výnimku. Išiel do Žiliny vykúpiť rodičov z tábora. Chytili ho a istý čas žil s rodinou v tábore, ale potom ušiel . Rodičia a mladý brat umreli v Osvienčime. V 1968 ušiel do Švajčiarska. Ale nevie ho nájsť.
- Príbeh opernej speváčky, čo sa chcela pokrstiť a žiadala výnimku a skončila v nasledujúcich transportoch ako 33-ročná.
- Podľa jej slov zopár výnimkám bolo vyhovené.
- V júli tohto roku chcela pokračovať v študovaní archívu v oficiálnych škatuliach pre prezidenta Tisa a zamietli jej prístup pre technické problémy. Tak stratila prístup.
Otázky
- Csilla: Či nemá depresiu z toho,čo prečítala a ona priznáva že občas áno.
- Peter Rusnák: Pripomenul, že toto stretnutie zapadá aj do obdobia spomienok na obete vojny.
- Laco Radoš: Stretla sa s niektorým z pisateľov listov? Ani s chlapcom, ktorý mal vtedy 5 rokov, sa už nedá stretnúť. Snáď s jednou 17-ročnou sa možno stretne.
- Ivan Belan. Aj nejaké listy z BB? Áno. Aj Dušan Kováč poskytol jeden. Bude ďalej hľadať aj cez okresné úrady.
- BeataHirt: Či nechce pracovať aj pre neziskovky a pôsobiť proti mladým zanietencom pre takéto ideológie. P. Vadkerty chce pripraviť materiály vhodné aj pre stredné školy. Prezentovať ich aj v BB. Učiť o holokauste cez príbehy.
Ad 3) Vnútroklubové záležitosti
- V pondelok 18. novembra nebude klubové stretnutie.
- 21. novembra (vo štvrtok) bude klubové stretnutie na výročie komunitnej nadácie. Treba nahlásiť účasť do stredy na mail Ľ. Hadvičáka.
- 25. novembra príde guvernér dištriktu, predstavenstvo sa zíde o 18:30 h, klubové stretnutie začne o 19:00 h.
Ad 4) Záver klubového stretnutia
Urobil Ľubo Hadvičák.
V Banskej Bystrici 11.11.2019
Zapísal:
Pavel Fiľo