RC Banská Bystrica - Covid19 – skúsenosti z praxe (4. 10. 2021, 17:00)

Program

Stretnutie klubu 4. 10. 2021

Rotary club Banská Bystrica (člen Rotary International) D 2240

Zápisnica z 1810. klubového stretnutia od roku 1992 a 9. stretnutia v rotariánskom roku 2021/2022.

1. Otvorenie stretnutia

2. Prednáška na tému: Covid19 – skúsenosti z praxe

3. Diskusia

4. Vnútro-klubové záležitosti

5. Záver

 

Pozvaní hosté

MUDr. Jozef Valky, PhD., prednosta II. Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosvelta.

Zápis

Zápisnica z 1810. klubového stretnutia od roku 1992 a 9. stretnutia v rotariánskom roku 2021/2022.

Ad 1. Otvorenie stretnutia

Stretnutie otvoril a viedol prezident klubu D. Belko. Privítal hosťa - MUDr. Jozefa Valkyho, PhD., prednostu II. Anestéziologickej kliniky SZU pri Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta, ako aj priateľa Luciena Caodura - iniciátora nášho globálneho grantu v prospech Svetielka nádeje.

2. Prednáška na tému: Covid19 – skúsenosti z praxe

MUDr. Jozef  Valky, PhD., CETC, Prednosta II. Kliniky Anestéziológie a Intenzívnej Medicíny FNsP F.D.Roosevelta nás veľmi priateľským a zrozumiteľným spôsobom informoval o v súčasnosti snáď najväčšom probléme ľudstva, ochorení  COVID-19 a jeho skúsenostiach s týmto ochorením. Keďže pán doktor pracuje priamo na ARE, stretáva sa tu s najťažšie postihnutými pacientami. Dosiaľ ich bolo viac ako 150 a z nich bohužiaľ 34 chorobe podľahlo. Z jeho pútavej prezentácie snáď len pár poznámok a faktov:

Ochorenie Sars-COV-2 sa objavilo v Číne v roku 2019 a za pár mesiacov už bolo rozšírené do celého sveta. Vírus je podobný chrípke a ochorenie má 4 fázy (Inkubačná doba, Symptomatická fáza, Včasná pľúcna fáza a Neskorá pľúcna fáza).

Dôležité je toto ochorenie včas identifikovať a to je možné prostredníctvom Antigénových testov (Testovaného informujú o prítomnosti alebo naopak neprítomnosti vírusových antigénov), PCR testov  (Zachytia  prítomnosť genetického materiálu vírusu v tele ešte predtým, ako sa stane infekčným) a Testov na protilátky (neslúžia na diagnostiku, ale skôr na sledovanie ľudí, ktorí sú v rámci koronavírusu už pozitívni).

Po prekonaní ochorenia vzniká protilátková a najmä bunková imunita. Podľa štúdií založených na sledovaní ľudí s prekonaným ochorením sa zistilo, že imunita trvá minimálne 8 mesiacov, hovorí sa až o jednom roku a pravdepodobne to bude oveľa viac, nakoľko štúdie stále prebiehajú.

V súčasnosti už existuje niekoľko typov vakcín proti COVID-19:

RNA/mRNA vakcíny– ( výrobcovia Moderna, Pfizer/BioNTech – vakcína Comirnaty)

Očkovanie vakcínou Comirnaty (Pfizer/BioNTech ) spustila na začiatku decembra Veľká Británia. Spojené štáty americké očkujú vakcínou na rovnakej báze od polovice decembra 2020. Slovenská republika začala vakcínou Comirnaty očkovať krátko po Vianociach. Táto vakcína je založená na použití genetickej informácie priamo z vírusu.

Vektorové vakcíny (čínsky aj ruský koncept vakcíny,  AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou )

Vektorová vakcína Sputnik V bola použitá na začiatku decembra, kedy Rusko ako prvá krajina na svete spustilo očkovanie svojich obyvateľov. Od januára 2021 začala vakcínou spoločnosti AstraZeneca/Oxfordská univerzita očkovať obyvateľov aj Veľká Británia.

Vakcína od firmy  AstraZeneca (Covid-19) predstavuje tzv. adenovírusovú vakcínu. Jej úlohou je pripraviť ľudský organizmus na obranu voči infekcii, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2. Vírus používa na vstup do buniek ľudského organizmu tzv. spike proteín, ktorý sa nachádza na povrchu vírusu.

 Okrem toho existujú aj ďalšie typy vakcín, ktoré u nás zatiaľ nie sú schválené a to  Vakcíny na báze bielkovín (proteínov) a tiež  Oslabené alebo inaktivované celovírusové vakcíny.

3. Diskusia

Do diskusie sa prihlásili viacerí členovia klubu a zaujímavá debata vznikla aj napríklad okolo „zázračného“ lieku Ivermektín, či nosenia alebo nenosenia rúšok a tiež ohľadom očkovania, či neočkovania malých detí...

Potom sa pripojil do diskusie aj náš hosť a priateľ Lucien Caodur - iniciátor nášho globálneho grantu v prospech Svetielka nádeje. Zaujímala ho hlavne liečba krvných zrazenín v prípade Covidu-19 v našich zdravotníckych zariadeniach a porovnanie tejto liečby s ostatnými krajinami...

Po vyčerpávajúcej diskusii poďakoval aj za všetkých svojich kolegov, ktorí sa zúčastnili stretnutia v B.Bystrici, za skvelé privítanie a čas strávený v našom klube, ako aj za možnosť navštíviť nemocnicu FDR a vidieť priamo aj zariadenia, ktoré boli predmetom medzinárodného grantu. Všetci veľmi oceňujú príjemnú atmosféru, ktorú sme pre nich vytvorili a tešia sa na ďalšiu prípadnú spoluprácu a stretnutia.

4. Vnútro-klubové záležitosti

Objednanie tlačených členských zoznamov na rok 2021-2022

  • Informoval J. Tomka.
  • Pripomenul, že očakáva do 10. 10. 2021 informáciu od každého člena, či chce tlačený členský zoznam.
  • Doteraz sa mu ozvalo iba 6 členov!

5. Záver

Prezident klubu poďakoval hosťovi - MUDr. Jozefovi Valkymu, za zaujímavú  prednášku ako aj  Lucienovi Caodurovi za jeho úprimné slová a všetkým prítomným za ich účasť a plodnú diskusiu a stretnutie ukončil.