Stretnutie klubu 6.12.2021
Rotary club Banská Bystrica (člen Rotary International) D 2240
Zápisnica z 1818. klubového stretnutia od roku 1992 a 17. stretnutia v rotariánskom roku 2021/2022.
1. Otvorenie stretnutia
2. Prednáška: PhDr. Ján Beljak, PhD. (Vedúci archeologického výskumu Pustého hradu) - “O aktuálnych výsledkoch výskumu a obnovy Pustého hradu.”
3. Diskusia
4. Vnútro-klubové záležitosti:
5. Záver
Zápisnica z 1818. klubového stretnutia od roku 1992 a 17. stretnutia v rotariánskom roku 2021/2022.
1. Otvorenie stretnutia
Prezident Rotary klubu Banská Bystrica Dominik Belko otvoril stretnutie a privítal členov nášho klubu, ako aj členov Rotary klubu Zvolen. Bolo to už druhé tohtoročné spoločné stretnutie, ktoré sa tentokrát konalo pri príležitosti zorganizovania prednášky o Pustom hrade zo strany RCZV. Dominik potom odovzdal slovo Vladimírovi Maňkovi, prezidentovi RC Zvolen, ktorý predstavil a privítal hosťa - J.Beljaka (vedúceho archeologického výskumu Pustého hradu), ktorý nám pripravil prednášku na tému: “O aktuálnych výsledkoch výskumu a obnovy Pustého hradu.”
2. Prednáška: “O aktuálnych výsledkoch výskumu a obnovy Pustého hradu.”
PhDr. Ján Beljak, PhD. nás v pútavej prezentácii oboznámil s aktuálnym dianím a poslednými výsledkami výskumu a obnovy Pustého hradu. Pustý hrad je jeden z najstarších ranostredovekých hradov na Slovensku, je situovaný v dvoch výškových úrovniach (dolný a horný hrad) okrajového pásma Javoria nad Zvolenskou kotlinou, na okraji mesta Zvolen. Skladá sa z Horného hradu s rozlohou 3,5 Ha a Dolného hradu o rozlohe 0,7Ha. Spolu tak vytvárajú rozsiahly hradný areál (4,2 Ha), ktorý je väčší ako Spišský hrad. Už v polovici 13. storočia bol sídlom Uhorských kráľov a bol najviac navštevovaným hradom kráľmi z rodu Arpádovcov.
Za posledné roky archeológovia vykonali množstvo práce a vďaka tomu sa hradby Pustého hradu stali jedným z najrozsiahlejších v Európe. Archeologický výskum na Hornom hrade dokázal existenciu staršieho kamenozemného valu na ktorom bola postavená stredoveká hradba. Výskum na Dolnom hrade zas preukázal existenciu staršieho kamenozemného pravekého valu pod západnou líniou stredovekého opevnenia.
Najstaršou stredovekou stavbou na Pustom hrade je veža komitátneho hradu z konca 12. stor. Spolu s prislúchajúcim opevnením sa nachádza na najvyššom mieste hradného kopca – na kóte 571 m. n. m. O niečo mladšia je kráľovská obytná veža na nižšom Dolnom hrade. Po tatárskom vpáde vzniklo na Pustom hrade rozsiahle opevnenie so spojovacím múrom dlhým 206 metrov. V 13.st. vzniká druhá veža na Hornom hrade a koncom 13.storočia bola k vstupnej bráne Horného hradu pristavaná štvorpodlažná veža. Severovýchodne od obytnej veže bola vybudovaná obranná veža a k nej prislúchajúca priečna hradba. Takto vzniklo predhradie pri vybudovaní ďalšieho hradu ako samostatnej obrannej a obytnej jednotky v rámci Horného hradu. Župný hrad z konca 13.st. bol vstavaný do jeho severného cípu. Disponuje samostatným opevnením, palácom, predpalácovým objektom, cisternou a celé nádvorie bolo upravené pomocou terás. Popri hradbách sa tu nachádzala aj iná zrubová výstavba, hospodárske objekty a aj peňazokazecké objekty.
3. Diskusia
I.Patráš – čo viedlo ľudí, postaviť hrad na takomto mieste ? – hlavne strategická poloha (výška 571m.n.m. resp. 476 m.n.m.), dôležité už v dobe bronzovej bolo aj to že toto územie bolo miestom obchodu.
J.Tomka – odkiaľ sa zobrala sutina ktorá bola odobraná pri odhalení objektov ? - je to hlavne samodeštrukcia, gro zásypu boli kamene a piesok z malty (okolo 1500m3 kameňa je na skládkach okolo veže, cca 1600m3 chýba – tento materiál bol možno použitý aj na stavbu ZV zámku a zvyšok je použitý v múroch objektu).
J.Vajs – odkiaľ pochádza kameň použitý na stavbu v 12-13.st. ? – prevažná väčšina zo svahu, najkvalitnejší je z kameňolomov ktoré sú však vzdialené najviac 5km....
- aký je dlhodobý cieľ obnovy ? – dostať to do pôvodnej formy neumožní KPU, minimálne hradný palác by chceli dostať do stavu prestrešenia a v Dolnom hrade vybudovať schodisko na pochôdznu úroveň ako to bolo v stredoveku...
Ľ.Horváthová – koľko ľudí na projekte pracuje ? – už od 90. rokov prebieha letná prax pre študentov archeológie a pracujú aj počas pandémie (cca 20 študentov v období jún-november). Na hrade ešte aj teraz realizujú terasu. V lete pracovalo na obnove hradu denne spolu aj so študentami cca 50 ľudí.
V.Pichler – aká je viditeľnosť z hradu ? – pri dobrej viditeľnosti je možne vidieť až do Maďarska (hrad Drégel). Skúšali aj svetelné signály – Vígľaš, Hronsek, Hrad Žakýl nad obcou Podhorie...
M.Julény- ako skončil zámer vybudovať rozhladňu na Pustom hrade ? – vzhľadom na letecký koridor to nie je možné, letecký úrad to nepovolil.
N.Beňušková – akým spôsobom boli spojené Dolný a Horný hrad ? – spojovací múr ide do polovice úseku potom chodník.
Na záver V.Maňka poďakoval J.Beljakovi za pútavú prezentáciu a navrhol ďalšie spoločné stretnutie našich klubov, ktoré by sa mohlo uskutočniť niekedy v máji/júni 2022 a bolo by spojené aj s výstupom na Pustý hrad.
4. Vnútro-klubové záležitosti
D.Belko informoval o rokovaní predstavenstva, ktoré sa uskutočnilo dnes pred stretnutím klubu. Kvôli aktuálnej pandemickej situácii sa naše ďalšie stretnutie (Voľby sekretára a budúceho prezidenta na rok 2023/2024 a Odovzdanie darčekov) uskutoční síce v pôvodnom termíne 13.12.2021 o 17:00, ale nie na Notárskom úrade, ale v Strednej odbornej škole (Pod Bánošom). Kto sa nezúčastní osobne stretnutia, nech zabezpečí odovzdanie svojho Volebného lístka (splnomocnenia) a poverí niekoho z klubu, kto mu prevezme vianočný darček !!!
Predstavenstvo schválilo príspevok vo výške 250 Euro na projekt – Brloh túlavých vydier, pre Občianske združenie Vydra. V máji/júni by sme zorganizovali osobné stretnutie vo Vydrove.
Poďakovanie prišlo aj od organizácie Kordický Hrebenák, ktorému sme vlani prispeli na projekt zakúpenia nového ratráku – na začiatku Kordickej zvážnice bola v týchto dňoch osadená ďakovná tabuľa, s menami prispievateľov (aj RCBB) – viď foto v prílohe.
Ľ.Horváthová informovala, že vianočné darčeky treba priniesť najneskôr na Vianočné stretnutie (13.dec.2021) do Školy, kde si ich zástupcovia Rotaraktu BB prevezmú a následne pripravia na odovzdanie do domova. Krabice pre dôchodcov v Hronove je potrebné doručiť Patrícii čo najskôr.
C.Droppová – navrhla hostí (Martin Buňo a Lucia Pašková) a ich prednášku (Bystriny-komunita aktívnych ľudí) na termín 31.1.2022
Ďalšie klubové stretnutie sa uskutoční 13.12.2021 – prezenčne v Strednej odbornej škole Pod Bánošom o 17:00 a potom až 10.1.2022 znova prostredníctvom on-line prenosu o 17:00 hod.
5. Záver
Prezident klubu poďakoval všetkým prítomným za ich účasť a stretnutie ukončil.