Stretnutie klubu 10.1.2022
(1820. klubové stretnutie od roku 1992 a 19. stretnutie v rotariánskom roku 2021/2022)
Rotary club Banská Bystrica (člen Rotary International) D 2240
1. Otvorenie stretnutia
2. Prednáška: "Krátky pohľad na základný výskum baktérií" - RNDr. Imrich Barák, DrSc., (Vedec roka 2020)
3. Diskusia
4. Vnútro-klubové záležitosti
5. Záver
Zápisnica z 1820. klubového stretnutia od roku 1992 a 19. stretnutia v rotariánskom roku 2021/2022.
Prezident RC BB Dominik Belko otvoril stretnutie a privítal členov Rotary klubu Banská Bystrica a nášho hosťa RNDr. Imricha Baráka, DrSc. a tiež hostí z RC Zvolen.
Náš hosť Imrich Barák je vedúci Oddelenia mikrobiálnej genetiky v Ústave molekulárnej biológie Slovenskej akadémie, kde sa venuje hlavne výskumu delenia buniek. Za svoju prácu získal už 2x ocenenie Vedec roka. Jeho prednáška na tému "Krátky pohľad na základný výskum baktérií" nám priniesla pútavé informácie z tejto problematiky a na chvíľku sme sa spolu s ním „ponorili“ do jeho mikrosveta buniek a baktérií.
Spoločne so svojimi kolegami sa pán Barák už niekoľko rokov venuje výskumu na modelovej baktérii Bacillus subtilis, ktorá ale má veľa príbuzných druhov choroboplodných baktérií, spôsobujúcich ochorenia a smrť mnohých ľudí. To hlavné, na čo sa spoločne zameriavajú sa týka delenia bunky – ako bakteriálna bunka rozpozná, kde sa má rozdeliť. Poznanie tohto mechanizmu v modelovom organizme môže slúžiť pri navrhnutí nových liečiv. Snažia sa preto zmapovať ich 3D štruktúru a tak zistiť, ako presne fungujú. Vývoj nových antibiotík stojí miliardy eur a bez týchto informácií zo základného výskumu by to bolo takmer nemožné a trvalo by to oveľa dlhšie.
Okrem delenia buniek sa venujú aj diferenciácii buniek a programovanej bunkovej smrti u baktérie Bacillus subtilis. Diferenciačný proces u tejto baktérie sa nazýva sporulácia. Keď baktéria nemá dosť živín na to, aby sa delila presne v strede, rozdelí sa v jednej šestine a z tej menšej časti sa vytvorí spóra. Materská bunka poskytne všetky svoje zdroje na vybudovanie tejto neskutočne rezistentnej, odolnej spóry. Tá dokáže prežiť milióny rokov bez živín, bez kyslíka, bez vody a je odolná proti vysokej teplote a radiácii, pôsobeniu rôznych chemických činidiel a podobne. Z toho vznikla aj teória panspermie, teda že život na Zem mohli priniesť spóry v meteorite, ktorý sem dopadol.
Čo sa týka problematiky koronavírusu, ich tím je súčasťou veľkého celosvetového konzorcia. V Hamburgu, kde je najväčší laser na svete, riešia štruktúry všetkých proteínov tohto vírusu a robia pokusy s inhibítormi (blokátormi) vírusu. Potenciálne môžu byť liečivom choroby COVID-19. Objavenie takéhoto lieku by mohlo zabrániť tomu, aby sa vírus rozmnožoval, a zastaviť chorobu aj v nastupujúcom ťažšom štádiu. Po vakcínach by to bola ďalšia úľava. No tento výskum je oveľa náročnejší a trvá dlhšie ako vývoj vakcín.
Diskusia bola taktiež veľmi zaujímavá a na otázky I.Patráša, T.Martoňa, V.Maňku a S.Horvátha pán Barák veľmi výstižne odpovedal:
A ešte jedna myšlienka na záver, AKO SI POSILNIŤ IMUNITU? ...DOBROU NÁLADOU!!!
Aby sme nemali len čierno-biely obraz o nepríjemnej situácii, ale je treba sa dozvedieť o vzniknutom probléme/situácii čo najviac !!!
Ďalšie klubové stretnutie sa uskutoční 17. januára 2022 znova prostredníctvom on-line prenosu o 17:00 hod. Našim hosťom bude PhDr. Soňa Holúbková s prednáškou na tému „Moje odkazy deťom“.
Prezident klubu poďakoval všetkým za účasť na tomto stretnutí a stretnutie ukončil.