Stretnutie klubu 17.1.2022
(1821. klubové stretnutie od roku 1992 a 20. stretnutie v rotariánskom roku 2021/2022)
Rotary club Banská Bystrica (člen Rotary International) D 2240
Zápisnica z 1821. klubového stretnutia od roku 1992 a 20. stretnutia v rotariánskom roku 2021/2022.
Prezident RC BB Dominik Belko otvoril stretnutie a privítal členov Rotary klubu Banská Bystrica a nášho hosťa PhDr. Soňu Holúbkovú, ktorá si pre nás pripravila prednášku na tému „Moje odkazy deťom“.
PhDr. Soňa Holúbková pracovala po skončení štúdia ako psychologička vo veľkom závode, ako kurátorka pre delikventnú mládež, ako poradkyňa v manželskej a predmanželskej poradni, ako riaditeľka zariadenia pre Mentálne postihnuté deti a mládež, ako poradkyňa pre rodičov, zdravotne postihnutých občanov, pre zariadenia sociálnych služieb, pre Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR a tiež pre rôzne mimovládne organizácie, v mnohých ako dobrovoľníčka. 20 rokov prežila v Banskej Bystrici a už viac ako 40 rokov pracuje v Žiline.
Od roku 1990 pracuje ako dobrovoľníčka v Nadácii Krajina harmónie. V roku 1990 začala pripravovať festival tvorivosti a fantázie Jašidielňa. Uskutočnilo sa 23 ročníkov a festival mal medzinárodnú účasť a podporoval začleňovanie občanov so zdravotným postihnutím do života komunity. Vďaka jej veľkému osobnému nasadeniu sa v roku 2003 podarilo zriadiť v spolupráci s mestom Žilina Agentúru podporovaných služieb, ktorá prevádzkuje zariadenie podporovaného bývania a podporuje pracovné uplatnenie občanov so zdravotným postihnutím. Je aj riaditeľkou Rady pre poradenstvo v sociálnej práci v Žiline.
V r 1995 navštívila USA, kde jej ponúkli pracovné miesto, ale napriek tomu sa vrátila na Slovensko, aby tu mohla realizovať svoje vízie. Keď v roku 2012 dostala šancu spolupracovať na publikácii o využívaní štrukturálnych fondov s ľuďmi, ktorí sa venujú viac verejným financiám než sociálnym službám, začala sa venovať projektu DEINŠTITUCIONÁLIZÁCIE sociálnych služieb. Jedná sa vlastne o politický a sociálny proces postupnej zmeny od inštitucionálnej starostlivosti k nezávislému životu s podpornými službami v komunite. Proces deinštitucionalizácie znamená aj prevenciu pred inšitucionalizáciou v budúcnosti a zabezpečuje deťom aj dospelým možnosť vyrastať v rodine a neskôr žiť v blízkom susedstve s priateľmi v komunite.
V optimálnej situácii človek, ktorý potrebuje sociálne služby, zostáva vo svojom prostredí a podpora prichádza za ním do jeho domova. Využíva jeho predstavy a plány o jeho živote, spolupracuje s príbuznými, susedmi, všetkými miestami v komunite, aby postihnutie čo najmenej obmedzovalo aktívny život človeka s postihnutím i jeho blízkych. Takéto služby sa nazývajú KOMUNITNÉ SLUŽBY a umožňujú ľuďom s postihnutím, aby boli zodpovední za svoj život.
A čo by chcela odkázať deťom?
Do diskusie sa prihlásili K.Fabian, P.Rusnák, J.Holeček, I.Patráš, P.Fiľo, P.Hladký:
význam festivalu (Jašidielňa) – ukázal, že aj ľudia s postihnutím môžu mať rôzne zručnosti a schopnosti. Festival naplnil svoje poslanie a v roku 2014 bol posledný ročník. Odvtedy sa organizuje menší festival v spolupráci s rôznymi umelcami, z ktorých sa mnohí naučili prijať postihnutých občanov ako svojich kolegov.
čo bráni tomu aby sme sociálne služby vedeli poskytovať lacnejšie – keďže zriaďovatelia sú spravidla samosprávne kraje, obce a mestá, chcú rýchle riešenia a preto často robia chyby a trvá príliš dlho, kým sa proces rozbehne... je potrebné, aby to boli intenzívne, ale krátkodobé služby. VUC by mala byť lídrom aby to naštartovala a prenášala poznatky do normálneho života. Kompetencia by mala byť na miestnej samospráve a územná jednotka by mala mať aspoň 10000 ľudí, aby sa im to oplatilo zrealizovať.
Význam slov DOMOV / LÁSKAVOSŤ - pocit domova (rodinný domov) preberáme od svojich rodičov a starých rodičov. Je daný prostredím, v ktorom vyrastáme, prežívame časť života, ktoré si pamätáme... Dnes už niektorí považujú za svoj domov aj ZEM. Každý potrebuje pocit, že niekam patrí. Láskavosť – je širší prejav lásky. Aj to, že človeka počúvam a rozprávam sa s ním, niekedy môže spôsobiť, že život preňho má zrazu inú dimenziu...
Nedostatok sociálnych zariadení a ich rôzna kvalita – je rozdiel medzi súkromnými a štátnymi? – rozdiel je hlavne v cene, ktorá ale mnohokrát nevyjadruje kvalitu zariadenia. Museli by sme hovoriť o konkrétnych zariadeniach a kombinácii služieb + spolupráci s komunitou a s rodinou!!! Každý potrebuje príležitosť, ale musí mať v tých nových podmienkach aj časť svojej kultúry....nemôžme ich vytrhnúť z ich etnika!
Je pravda, že u nás 70% ľudí zomiera v nemocniciach a napr. v Taliansku 70% zomiera doma? – ako je to v iných krajinách ? – pravdepodobne len 3% dôchodcov u nás žije v zariadeniach ale na tieto 3% ide až 90% z celkového rozpočtu. Dakedy sa ľudia rodili doma a väčšinou aj zomierali doma. Dnes je to iné a akoby sme sa pripravili o druhý „zázrak“ (narodenie) a teraz smrť?
Pracujete s Vysokými školami? Majú záujem o takúto spoluprácu? Je príprava študentov psychológie dostatočná ?- väčšina vysokých škôl „žije“ vo veľmi konzervatívnom spôsobe myslenia, sú málo otvorené, učia mnohokrát staré veci. Máme segregované vzdelávanie a sme akoby monokultúrne zameraní.
Na záver pani Holúbková odovzdala pozdrav aj z RC Žilina a rozlúčila sa.
J.Tomka – vyzval členov RC BB aby mu do konca Januára 2022 poslali rôzne informácie, fotografie a iné materiály o činnosti nášho klubu. Je potrebné dať dokopy všetky dostupné materiály a fakty potrebné na prípravu publikácie k 30.výročiu založenia RCBB !!!
Ďalšie klubové stretnutie sa uskutoční 24. januára 2022 znova prostredníctvom on-line prenosu o 17:00 hod.
Prezident klubu poďakoval všetkým za účasť na tomto stretnutí a stretnutie ukončil.