RC Banská Bystrica - Začiatky internetu na Slovensku (14. 3. 2022, 17:00)

Přednáška

Karol Fabián: Začiatky internetu na Slovensku

Program

Stretnutie klubu 14.3.2022 (osobne v ND aj On-Line)

(1829. klubové stretnutie od roku 1992 a 28. stretnutie v rotariánskom roku 2021/2022)

Rotary club Banská Bystrica (člen Rotary International) D 2240

  1. Otvorenie stretnutia
  2. Prednáška: Karol Fabián na tému "Začiatky internetu na Slovensku"
  3. Diskusia
  4. Vnútro-klubové záležitosti
  5. Záver

Zápis

Zápisnica z 1829. klubového stretnutia od roku 1992 a 28. stretnutia v rotariánskom roku 2021/2022.

1. Otvorenie stretnutia

Prezident RC BB Dominik Belko otvoril stretnutie a privítal členov Rotary klubu Banská Bystrica. Stretnutie sa po prvýkrát konalo tzv. hybridnou formou, t.j. prezenčne aj prostredníctvom online prenosu.

2. Prednáška nášho člena a priateľa Karola Fabiána bola na tému "Začiatky internetu na Slovensku".  V dnešnej modernej dobe si už ani nevieme predstaviť život bez internetu. Je všade okolo nás a postupne sa stáva najmocnejším nástrojom medziľudskej komunikácie. Prvá počítačová sieť, ktorá sa dá považovať za predchodcu internetu, vznikla v roku 1969. Niesla názov ARPANET a spájala univerzity v USA. Vo svojich začiatkoch slúžila najmä na vedecké účely. Až v roku 1990 bola táto sieť premenovaná na internet. Karol nás vo svojej prednáške oboznámil, ako vyzerala história internetu na Slovensku. Predstavil nám významné obdobie architektúry SANETu, Slovenskej akademickej siete od  r. 1991 t.j. prvej natívnej TCP/IP konektivity po r. 1997, kedy sa zmenou topológie z chrbticovej na hviezdicovú  hlavným prepojovacím uzlom stáva Bratislava. Predpokladom vzniku uzla UAKOM, ktorý bol po niekoľko rokov kľúčovým uzlom SANETu, bola silná vedeckovýskumná základňa v Oddelení distribuovaných počítačových systémov UTK SAV v Banskej Bystrici, kde bol vyvíjaný,  neskôr aj vyrábaný a do priemyselnej praxe nasadzovaný originálny počítačový komplex SM 53/20. Oddelenie distribuovaných počítačových systémov Ústavu technickej kybernetiky SAV (UTK) v Banskej Bystrici sa v rámci svojich výskumných úloh zaoberalo návrhom originálnej architektúry komunikačného bloku, ktorý umožňoval prepojenie vzdialených mikropočítačových systémov s centrálnym uzlovým počítačom pomocou viacerých typov komunikačných protokolov, ktoré boli v tom čase používané (DECNET, X.25, TCP/IP). Komunikačný protokol je dohodnutý záväzný súbor pravidiel v počítačovej sieti, aby si pripojené počítače rozumeli. Keďže v danom období nebolo ešte vôbec zrejmé, ktorý komunikačný protokol bude štandardom počítačových sietí v budúcnosti, zariadenia sa navrhovali tak, aby vedeli komunikovať viacerými protokolmi. Začiatky internetu na Slovensku boli teda v období, keď odborníci z rôznych zainteresovaných inštitúcií na Slovensku diskutovali o možných architektúrach a komunikačných protokoloch. Súhrou viacerých okolností, najmä značnou koncentráciou vedeckých pracovníkov v oblasti komunikácií, získaním finančného grantu TEMPUS s konzorciom uznávaných internetových špecialistov a aktivitou akademickej komunity v združení SANET sa podarilo v Banskej Bystrici v rámci UAKOM SAV a UMB vytvoriť metropolitnú sieť s komunikačným uzlom. Ten vďaka svojej pokročilej architektúre potom niekoľko rokov zabezpečoval prepojenie celého Slovenska so svetom internetu, ktorý okrem iného spôsobil revolúciu v komunikácii medzi ľuďmi a stal sa mocným nástrojom - jednoducho, zmenil svet.

3. Diskusia:(D.Belko, L.Radoš, P.Rusnák, I.Patráš, B.Kratochvíľ, S.Horváth...)

  • akými linkami bolo uskutočnené prvé spojenie? - keďže vtedy ešte nebola žiadna optika, takže klasickými metalickými káblami
  • dôvod neúspechu Grantu? – projekt bol úspešný, len platili pokutu za použitie iného protokolu ako bolo navrhnuté (TCP/IP), tie staré protokoly zanikli.
  • odkiaľ ste brali čipy a spolupracovali ste so ZVT v BB? – 2 smery: tvrdé kopírovanie USA čipov (brúsenie...) a potom taktiež v Piešťanoch vyvíjali vlastné čipy (J.Langoš) superpočítač (SINT).
  • ako ten systém reálne funguje (HW/SW)? – je tam umiestnený doménový server pre jednotlivé prípony domén adries a každý vlastník komunikačnej linky si stráži ten vstup a predáva to pásmo ďalej. Protokol je geniálne navrhnutý a je to celé premyslené tak, že tento systém bude ešte dlho fungovať.
  • Satelitný systém... ? – je to systém Elona Muska, ktorý nechal vypustiť mnoho satelitov na obežnú dráhu....nevýhoda je však čas oneskorenia odpovede...(cca 2 sekundy...) Každý provider si môže objednať u EM satelitný internet...
  • Ako vidíš budúcnosť internetu a komunikácií – momentálne všetci dodávatelia týchto služieb sú na prechode k 3D systémom – vlastný virtuálny priestor (Metavers, Facebook ...), je predpoklad, že sa to raz všetko spojí...META-metavers je vlastne Virtuálny priestor. Problém sú ale komunikačné linky, ktoré požadujú vyššiu rýchlosť. Ďalší problém bude bezpečnosť internetu!
  • Závislosť na internete narastá a je dôležitá jeho bezpečnosť. Ako zabezpečiť výpadky, prerušenie fungovania? – V Internete je všetko zálohované, routery automaticky nájdu nové spojenie aj pri výpadku/prerušení siete... banky a iné dôležité inštitúcie tiež majú všetko zálohované...nie je to teda až taký problém!
  • Bitcoin je dieťa internetu, akým spôsobom to funguje? – jedná sa o kryptomenu (geniálny vzorec/zložitý)...technológia sa volá blokchain – a je to vlastne pyramídová hra...
  • Prečo je to tak energeticky náročné? – bolo vyťažených cca 16 mil. Bitcoinov a ešte chýba asi 5 Miliónov vyťažiť. Algoritmus spočíva v tom, že sa odhaduje reťazec 32 znakov...pracujú na tom veľké počítačové servre, je to náročné na energiu a chladenie...

D.Belko potom poďakovaľ všetkým za diskusiu a Karolovi za precízne vypracovanú prednášku a otvoril vnútro-klubové záležitosti.

4. Vnútro-klubové záležitosti:

S.Horváth informoval o aktuálnom stave pomoci Ukrajincom na Zelenej 14 v Banskej Bystrici. Momentálne je ich tam ubytovaných už 15 (7-dospelých a 8 detí). Všetkým bola poskytnutá pomoc pri vybavení  Potvrdenia o udelení / predĺžení tolerovaného pobytu na území SR (štatút ODÍDENCA) na Úrade hraničnej a cudzineckej polície. Taktiež im priebežne poskytujeme oblečenie/obuv/hygienické potreby a iné podľa aktuálnych potrieb a požiadaviek. Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí zatiaľ pomohli a prispeli (Patrášovci, Radošovci...) Naďalej hľadáme pre nich aj ďalšie ubytovanie, keďže kapacita domu nie je na taký počet obyvateľov uspôsobená...

5. Záver

Prezident klubu poďakoval všetkým za účasť na tomto stretnutí a stretnutie ukončil.

Najbližšie stretnutie klubu sa bude konať prezenčne 21.3.2022 o 17:00 v zrekonštruovaných priestoroch reštaurácie Smartfood “kút 12” vedľa Tatrabanky na Námestí SNP 12.

Zoznam plánovaných, ako aj už uskutočnených prednášok si môžete pozrieť v súbore, ktorý otvoríte kliknutím na nasledujúci link: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1hybtvRoGou0bjX9Ts4lH7tr7ZAi5JksY/edit#gid=468881869