Hybridné stretnutie RC Banská Bystrica, 31.3.2025, 17:00 hod., Reštaurácia Bašta
1556. stretnutie RC BB od znovuzaloženia klubu v roku 1992 a 32. stretnutie v tomto rotariánskom roku 2024/2025.
Účasť 11 prítomných v reštaurácii Bašta a 3 on-line + pozvaný hosť.
Stretnutie klubu otvoril bývalý prezident RC BB Jarko Holeček, ktorý bol pripojený on-line. Súčasný prezident klubu Matúš Oľha sa kvôli neodkladným profesným povinnostiam ospravedlnil.
Začal privítaním pozvaného hosťa, prítomných 11 členov a 3 prihlásených prostredníctvom on-line pripojenia.
Stretnutie RC BB malo nasledovný program:
Ing. Július Tomka, bývalý guvernér dištriktu, pozval na prezentáciu na stretnutie klubu RC BB, dekana Ekonomickej fakulty UMB Banská Bystrica, Ing. Michala Mešťana, PhD.
Július Tomka bol pri voľbe všetkých funkcionárov UMB, ako podpredseda Správnej rady UMB a ako člen volebnej komisie, teda bol aj pri voľbe dekana EF UMB BB na roky 2024-2028. V úvode spomenul, že Michal Mešťan pri voľbe jednoznačne porazil svojho protikandidáta a bol zvolený dekanom Ekonomickej fakulty UMB Banská Bystrica na roky 2024 – 2028.
Dekan EF UMB BB, Ing. Michal Mešťan PhD. sa zaujímal o moderné digitálne technológie už ako študent a presadzuje digitalizáciu a automatizáciu procesov v spoločnostiach a na univerzite.
Je zakladateľom Talentového a výskumného centra na univerzite.
Je členom CFA Society Slovakia kde zodpovedal za vzťahy s univerzitami (CFA - Chartered Financial Analyst).
Pôsobil ako manažér na referáte digitalizácie a informatizácie Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Bol zodpovedný za digitalizáciu a informatizáciu procesov, obehu dokumentov a iných činností na univerzite. Neskôr bol poverený vykonávaním funkcie prodekana pre rozvoj a digitalizáciu na Ekonomickej fakulte UMB v Banskej Bystrici, kde bol zodpovedný za rozvoj, marketing, informatizáciu a digitalizáciu na fakulte.
Titul PhD získal v roku 2019 obhajobou dizertačnej práce na tému Riadenie osobných financií prostredníctvom individuálnej správy aktív a pasív jednotlivca.
Ako študent absolvoval stáže ako dátový analytik vo Virtuálnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti, a.s., Banská Bystrica v rámci Projektu aplikovaného výskumu a vývoja „Virtuálna, d.s.s., a.s.“ a 6-mesačnú stáž v oblasti rizikového manažmentu na oddelení rizík v ČSOB Poisťovni, a.s. ako člen Finančnej skupiny ČSOB za víťazstvo v celoslovenskej súťaži ČSOB Hlava Päta.
2.
Náš hosť, dekan Ekonomickej fakulty UMB Banská Bystrica, Ing. Michal Mešťan, PhD., úvodom poďakoval za pozvanie na stretnutie a za predstavenie Júliusom Tomkom. Svoju prednášku a prezentáciu rozdelil na dve časti – v prvej predstavil fakultu a spomenul problémy fakulty a univerzity pri manažovaní vzdelávacej inštitúcie.
Ekonomická fakulta UMB BB je úspešná vzdelávacia inštitúcia, ktorá má absolventov aj zo zahraničia. Má cca. 1600 študentov, z ktorých približne 1200 sú denní študenti.
Veľkým problémom je byrokracia. Trvá viac ako 1,5 roka, kým prebehne komplikovaný proces schvaľovania nejakého projektu od návrhu po spustenie – veľkým problémom je zložitá administratíva, zdĺhavý proces akreditácie.
Ďalším problémom je, že univerzita takmer pol roka nevie s akým rozpočtom môže počítať, preto nie je možné seriózne plánovať, resp. po schválení rozpočtu je problém sľúbené peniaze racionálne čerpať a minúť, pretože čas na čerpanie je limitovaný a krátky.
Ing. Michal Mešťan, PhD. sa už ako prodekan sa angažoval v oblasti digitalizácie a elektronizácie. Snaží sa do vzdelávacieho procesu presadiť nástroje nových technológií a zručnosti, ktoré sú využiteľné aj mimo klasického účtovníctva – analytické zručnosti, umelú inteligenciu (AI), a pod. Snaží sa o prepojenie Ekonomickej fakulty a UMB s podnikateľským prostredím, ale táto snaha naráža na ďalšie, širšie problémy, ktoré súvisia s regiónom Banskej Bystrice, Zvolena, Brezna a Banskobystrického kraja. Banskobystrický kraj je najväčší a s veľkým rozptylom zaľudnenia.
Problémom je aj to, že Banská Bystrica sa vyľudňuje. Ďalší problém je, že absolventi EK UMB BB majú problém nájsť si v Banskej Bystrici, resp. v Banskobystrickom samosprávnom kraji zamestnanie.
Akcia „Raňajky pre zamestnávateľov“, ktoré zorganizovala fakulta poukázala na ďalší problém – v regióne Banská Bystrica nie je žiadny veľký priemyselný zamestnávateľ – najväčší zamestnávateľ v Banskej Bystrici je nemocnica s poliklinikou – NFDR. Štruktúra elít pracovnej sily sú väčšinou lekári a právnici. Problémom je veľkosť zamestnávateľov z oblasti technologických a technických firiem – vo veľkej väčšine sa jedná o živnostníkov a malé firmy s pár zamestnancami, maximálne do 50 zamestnancov, aj to je len pár takých firiem v našom kraji. S tým súvisí ďalší problém, pre koho má fakulta vychovávať absolventov, kde by si mohli nájsť uplatnenie.
Problémom je aj to, že tradičné priemyselné oblasti, Brezno, Zvolen a ďalšie zastarali a zaostali, pretože sa neinvestovalo a nezachytil sa trend meniacich sa technológií a meniaceho sa podnikateľského prostredia.
Investorov, ktorí by teoreticky mali záujem investovať a postaviť v našom kraji alebo v regióne BB-ZV-Brezno nejakú veľkú fabriku, odradí skutočnosť, že pre nich nie sme schopní v relatívne krátkom čase 1-2 rokov zabezpečiť dostatok kvalifikovaných pracovníkov, povedzme 400-500, aby po postavení závodu, mohol závod začať produkovať. Proces prípravy budúcich absolventov, pripravených pre daného potenciálneho investora je zdĺhavý – treba prispôsobiť učebné odbory, získať kvalifikovaných odborníkov na výuku, zabezpečiť ich financovanie, zabezpečiť akreditácie, atď. S tým súvisí veľké riziko, že potenciálny investor si to po roku – po dvoch rozmyslí a investíciu nerealizuje. Preto je snaha, do vzdelávacieho procesu na Ekonomickej fakulte, popri klasickom ekonomickom vzdelaní ako je účtovníctvo a pod. zakomponovať aj ďalšie zručnosti z oblasti dátovej analýzy, digitálnych technológií a prvky umelej inteligencie.
V druhej časti prezentácie, nás náš hosť, dekan ekonomickej fakulty UMB BB, Ing. Michal Mešťan, PhD. zoznámil s faktami a problémami, ktoré majú súvis so Slovenskom v kontexte širšieho vývoja a s faktami v rámci EÚ. Vybral údaje a porovnanie vývoja v minulých rokoch, 2012 a 2023, resp. 2000-2024.
Pripravil pre nás štyri grafy. Prvý graf, „Nominálna pracovná produktivita na zamestnanca“ ukazuje, že Slovensko malo v roku 2012 produktivitu na zamestnanca na úrovni cca. 80 % a v roku 2023 cca. 86 % priemeru EÚ. Vyspelé krajiny dosahovali úroveň cez 120 % a aj si ju udržali, resp. trochu ju zvýšili, pričom Írsko dokázalo zvýšiť produktivitu z viac ako 175 % priemeru EÚ na 200 %, čo sa podarilo hlavne opatreniami ako zníženie daní, zníženie byrokratickej záťaže a zjednodušenie administratívy, prilákaním technologických spoločností do krajiny a efektivitou služieb, rovnosťou podmienok pre všetkých a právnym štátom. Prepustenie 5 ľudí zo zamestnania nemusí znamenať len zvýšenie nezamestnanosti, ale ich rekvalifikáciou aj udržanie zamestnanosti a zefektívnením alebo automatizáciou daného pracovného procesu aj to, že urobím 5x viac.
Slovensko malo v roku 2012 produktivitu na zamestnanca dokonca vyššiu ako Česká republika a za SR boli v oblasti produktivity trochu nižšie aj krajiny EÚ ako Grécko, Slovinsko, Portugalsko, Poľsko, Maďarsko, pobaltské krajiny, Chorvátsko a Rumunsko. Ale v dôsledku komplikovanej administratívy, zvýšenia byrokracie nás predbehli Česká republika, Slovinsko, Rumunsko, pričom vyšší percentuálny nárast produktivity ako SR, oproti roku 2012 dosiahlo aj Poľsko, Litva, Estónsko, Lotyšsko.
Ďalším grafom bol „Pomer hrubého dlhu domácností k ich príjmom“. Graf prezentuje zadĺženosť domácností v jednotlivých krajinách EÚ. Relatívne pozitívny fakt je, že úroveň zadĺženosti domácností v SR bola v porovnaní s inými vyspelými krajinami nižšia, SR na úrovni 46,72% v roku 2012 oproti povedzme cca. 240 % Holandska, či cca. 245 % Dánska, či cca. 180 % Cypru alebo Írska. V roku 2023 sa zadĺženosť domácností v SR zvýšila na úroveň 69,41 %, t.j. o 25 %. Na druhej strane, vo väčšine krajín EÚ sa zadĺženosť domácností znížila, u najviac zadĺžených krajín ako Holandsko, Dánsko, Cyprus aj o viac ako 50 %. Česká republika si udržiava zadĺženosť domácností na úrovni cca. 50 % a mnoho krajín EÚ ako Taliansko, Grécko, Chorvátsko, Bulharsko, Poľsko a ďalšie má úroveň zadĺženosti na úrovni 50 % alebo menej.
Tretím grafom, ktorý nám prezentoval dekan EF UMB BB Ing. Michal Mešťan, PhD. bola „Priemerná ročná inflácia v SR (vývoj spotrebiteľských cien v %)“ – t.j. potraviny, bývanie a celková inflácia. Na grafe bola prezentovaná inflácia od drastických viac ako 12 % v roku 2000, po postupný pokles od cca. okolo 5 % v rokoch 2002 – 2012 až na kolísanie okolo 1- 3 % do roku 2020, až po prudký nárast nad 10 % v rokoch 2021 a pokles pod 5 % v roku 2024.
Posledný graf znázorňoval „Výdavky na vedu a výskum ako % HDP“, z ktorého bol zrejmý jasný súvis medzi vyspelosťou danej krajiny a výškou investícií do vedy a výskumu. Najvyspelejšie krajiny investujú do vedy a výskumu viac ako 3 % HDP – Izrael dokonca viac ako 6 %, Južná Kórea 5,21 %, USA 3,59 %, Nemecko, Rakúsko, Japonsko, Belgicko cez 3 %, blízko 3,5 %, priemer OECD je 2,73 %, Česká Republika a celý rad krajín EÚ takmer 2 %, no a my sme niekde na konci rebríčka s výdavkami na vedu a výskum pod 1 % HDP (0,98 %).
3.
V bode „Rôzne“ prebehla diskusia medzi Petrom Rusnákom a Igorom Patrášom a ich rôzne pohľady na rôzne formy vzdelávania, či už centralizovaného alebo regionálneho, podľa potrieb daného regiónu.
Hosť odpovedal na rôzne otázky a vysvetľoval rôzne aspekty ekonomických problémv.
Ďalej zaznelo aj konštatovanie, že zavedenie rovnej dane bol jednoznačne veľký prínos pre ekonomický rast a že pre rozvoj ekonomiky sú nevyhnutné rovné podmienky pre všetkých, bez komplikovaných výnimiek alebo obmedzení, ktoré vedú ku korupcii a hlavne a bezpodmienečne právny štát a vymožiteľnosť práva.
Jarko Holeček navrhol, aby sme pána dekana EF UMB BB Ing. Michala Mešťana, Phd., pozvali na stretnutie klubu, niekedy v budúcnosti ešte raz, aby sme prediskutovali niektoré zaujímavé témy ohľadne ekonomického vývoja SR a rôzne pohľady na riešenie problémov.
Na záver stretnutia Jarko Holeček poďakoval pánovi dekanovi za zaujímavú prednášku, Stanovi Horváthovi za realizáciu on-line pripojenia, účastníkom stretnutia za to, že prišli, on-line účastníkom za to že sa pripojili a že sa stretnutia zúčastnili on-line, cez Internet a 1556 stretnutie RC Banská Bystrica ukončil.
Účastníci stretnutia odmenili prednášajúceho dekana EF UMB BB, Ing. Michala Mešťana, PhD. úprimným potleskom.
Program a čas budúceho 1557. stretnutia:
Budúce, 1557. stretnutie RC BB sa uskutoční opäť v pondelok 7. apríla 2025 v reštaurácii Bašta, ale pozor, nie o 17:00, ale o polhodinu skôr, teda o 16:30 hod., pretože prezident klubu Matúš Oľha má povinnosť zúčastniť sa premiéry divadelnej jeho žiačky a musel by zo stretnutia klubu odísť skôr.
Na programe stretnutia RC BB v pondelok 7. apríla o 16:30 hod. je privítanie nových členov klubu z Banskej Štiavnice a predstavenie člena RC BB Milana Paprčku.
Tešíme sa na stretnutie.
Záver stretnutia prebiehal tradične, neformálnymi rozhovormi jednotlivých účastníkov stretnutia klubu a lúčením. Účastníci stretnutia osobne poďakovali dekanovi EF UMB BB Ing. Michalovi Mešťanovi, Phd. za zaujímavú prednášku a za to, že si našiel čas a prišiel medzi nás. Poďakovanie sme vyjadrili aj Ing. Júliusovi Tomkovi, PhD. za to, že na stretnutie klubu priviedol zaujímavú osobnosť a dôležitého predstaviteľa akademickej obce v Banskej Bystrici. Julo Tomka spomenul, že má v talóne ešte ďalšie zaujímavé osobnosti a sľúbil, že ich niekedy v budúcnosti postupne privedie na stretnutie klubu. Ďakujeme a tešíme sa.
S pozdravom,
Ing. Peter Hladký